OYDER'in "Diyalog" toplantısı

OYDER'in "Diyalog" toplantısı
OYDER'in "Diyalog" toplantısı
- Otomotiv sektöründe son gelişmelerin değerlendirildiği "Diyalog" bölge toplantılarının 20'ncisi Erzurum'da düzenledi

ERZURUM (AA) -  Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), otomotiv sektöründe son gelişmelerin değerlendirildiği "Diyalog" bölge toplantılarının 20'ncisini Erzurum'da gerçekleştirdi.

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki otomotiv perakendecilerinin katıldığı toplantıda, OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Gülan, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların dönüştürülmesinin çevre ve güvenlik açısından büyük yararlar sağlayacağını vurgulayarak,  Türkiye 'de trafiğe kayıtlı otomobil ve hafif ticari araçların ortalama yaşının 12, hatta ağır vasıtalar da dahil edildiğinde bu rakamın 16 olduğunu belirtti.

Batı Avrupa ülkelerinde ortalama araç yaşının 7 olduğunu dile getiren Gülan, "Türkiye'de 20 yaş üstünde 1 milyon 650 bin otomobil ve 230 bin hafif ticari aracımız vardır. 20 yaş ve üstü eski teknoloji araçların CO2 salımı 220 gr/km iken yeni nesil araçlarda ortalama oran 130 gr/km'dir. Eski araç parkımızın çevreye verdiği hasar ise 550 milyon ağacın bir yılda temizleyebileceği kadardır. Bu da 200 Belgrad Ormanı'na eşdeğer bir rakamdır. Avrupa'da hava kirliliğini temizlemek için araç başına harcanan rakam 8 bin 494 avrodur. Şu anda devlet bu rakamın yarısını dönüşüm için harcasa eski teknolojiye sahip birçok araç trafikten çekilebilecektir. Çevre için yapılabilecek en büyük desteğin bu olduğu kanaatindeyiz" diye konuştu.

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç da Türk ekonomisinin dünyadaki büyük krize ve yakın coğrafyamızdaki sıkıntılara rağmen önemli önlemler alacak kadar etkilenmediğini söyledi.

Otomotiv sektörünün son 20 yılda teknolojik olarak önemli mesafeler kaydettiğini, ülkemizde de sektörün geleceğine güvendiğini ve yetkili satıcılık mesleğinin önemini dile getiren Koç, "Gelecek vadeden yetkili satıcıların nitelikli insan gücü yetiştirmeleri önemlidir. Bu yöndeki eğitimlerin artırılması gerekiyor kanaatindeyim. Kurumsallaşmayla ve gelecek kuşaklara iyi eğitim vermek suretiyle ortaklarımız bu mesleği ileriye taşıyacaktır" dedi.