Ozanlar Putin'e taşlamalarıyla barış mesajı verdi

Ozanlar Putin'e taşlamalarıyla barış mesajı verdi
Ozanlar Putin'e taşlamalarıyla barış mesajı verdi
- Erzurum'lu ozanlar, Rusya ile yaşanan uçak krizini, saz ve sözleriyle yorumladı - Takındığı tavır nedeniyle taşlamalarıyla Putin'i eleştiren ve Rusya'nın doğalgaz akışını kesebileceği iddialarına meydan okuyan ozanlar, "Bütün insanlık bir olsa, savaş değil barış olsa, kullar kuldan emin olsa, savaş değil barış olsun" gibi dizelerle de barış mesajları verdi

ERZURUM (AA) - Türk hava sınırını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in takındığı tavra, Erzurumlu halk ozanları sazlarıyla seslendirdikleri "taşlamalarla" karşılık verdi. 

Erzurumlu halk ozanları Sıtkı Eminoğlu, Cemal Alper ve Baki Çetin, Yakutiye ilçesinde her hafta aşıklık geleneğini yaşatmak için toplandıkları kıraathanede, bu hafta birbirleriyle atışmak yerine, taşlamalarıyla hem Rusya Devlet Başkanı Putin'i eleştirdi hem de barış mesajı verdi. 

Etkinlikte sırayla seslendirdikleri taşlamada, Rusya Devlet Başkanı'na "Ah o senin bencilliğin, o kör inadın, bu cihana zarar veriyor Putin; Anlamadım senin neydi derdin, yaptığın alem görüyor Putin" diye seslenen ozanlar, "Ah hele milliyetsiz bir uçak göndererek, bilmem neyin davasını güderek, işte bunu alem soruyor Putin; Komşuysak dertlerimiz müşterek" ifadelerini kullandı. 

- "Kes gazını tezek yakarız, kömür yakarız"  

Yaşanan olay nedeniyle Rusya'nın Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatını durdurabileceği iddialarına da meydan okuyan ozanlar, şöyle devam etti: 

"Bahar sel olup çağlar olur akarız biz düşmana, şimşek olur çakarız, kes gazını tezek de yakarız; Nifak tohumları ekersin Putin, istemem gazını kömür yakarız; Ne ekersen onu biçersin Putin, ah ile yaptığın bu işler neye yarar,  komşu komşusuna verir mi zarar."

Eleştirilerinin yanı sıra barış mesajları da veren Ozanlar, tüm dünyaya "Bütün insanlık bir olsa, savaş değil barış olsa, kullar kuldan emin olsa, savaş değil barış olsun; Benim Allah'tan dileğim, benim Allah'tan dileğim, savaş değil barış olsun. Savaştan nasıl güleyim, savaş değil barış olsun" diye seslendi. 

Ozanlardan Sıtkı Eminoğlu, etkinlik sonunda AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşananlara karşı düşüncelerini sazlı sözlü olarak dile getirdiklerini ifade etti. 

Türkiye olarak kimseye eyvallah etmelerinin söz konusu olmayacağını dile getiren Eminoğlu, şunları söyledi:

"Bizim ecdadımız 3 kıtaya hüküm sürmüş ve insanlığa medeniyeti taşımış. O gün biz dünyaya eyvallah etmedik bugün de Rusya'ya etmeyiz. Bizim devlet büyüklerimiz, idarecilerimizin de bunlara eyvallah etmeyeceğini düşünüyorum ama biz hem Türk milleti hem İslam milleti olarak isteriz ki, mahalledeki komşumuzla olduğu gibi komşu devletlerle de aramız iyi olsun. Savaştan hiç kimse fayda görmemiş."