Palandöken'de "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı"

Palandöken'de "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı"
Palandöken'de "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı"
- Türkiye Dağcılık Federasyonu, Palandöken Dağı'nda bir hafta süren "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı" yaptı Federasyon Başkanı Karaca: "Dağcılar, burada kış dağcılığının ileri seviye eğitimini aldı. Başarılı olan sporcular bir sonraki ileri seviyedeki kar, buz eğitimine katılma hakkı kazanacak"

ERZURUM (AA) - Türkiye Dağcılık Federasyonu, Palandöken Dağı'nda bir hafta süren "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı" yaptı.

Federasyon tarafından kent merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Palandöken Dağı Konaklı Kayak Merkezi'nde düzenlenen kampa, 35 kentten 14'ü kadın 77 dağcı katıldı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü, kar kalınlığının 120 santimetreye ulaştığı bölgede gecelerini kardan yapılan iglo ve çadırlarda geçiren dağcılar, fırtına ve tipiye rağmen programlarını aksatmamak için yoğun çaba harcadı.

Katılımcılara, eğitmenler gözetiminde kış koşullarında iglo yapımı, igloda barınma, beslenme, krampon kullanma, çığ, kar ve buzda emniyet alma teknikleri uygulamalı anlatıldı.

Federasyon Başkanı Alaattin Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu faaliyete üç yaz programında başarılı olan ve kış temel eğitimi alan sporcuların katıldıklarını söyledi. 

Eğitimlerin bir hafta sürdüğünü ifade eden Karaca, "Dağcılar, burada kış dağcılığının ileri seviye eğitimini aldı. 70 saatlik bir ders programı işledi. Bir hafta süren ders programı sonunda sporcularımız sınava girdi. Bir üst kademeye geçebilmek için her kursiyerin 60'ın üzerinde puan alması lazım. Başarılı olan sporcular bir sonraki ileri seviyedeki kar, buz eğitimine katılma hakkı kazanacak" dedi.

Adana'dan eğitime katılan Murat Arıkan da eğitimlerini başarıyla tamamladıklarını ifade ederek, "Hayırlısıyla yola çıkacağız. Çadır toplamak biraz meşakkatli, bazı kısımları donmuş durumda. Çok güzel bir eğitimdi ve Erzurum'un kışını da görmüş olduk" diye konuştu.