Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri

Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
Papa Franciscus'un Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri
- Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği Başkanı Eğilmez: "Hristiyan dünyasını temsil eden bir kurum olan Vatikan, siyasete alet olmamalı. Dedikoduların yanında değil, gerçeklerin yanında durmalı"

ERZURUM (AA) - Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, Vatikan'da Ermeniler için ayin düzenlenmesine tepki göstererek, "Hristiyan dünyasını temsil eden bir kurum olan Vatikan, siyasete alet olmamalı. Dedikoduların yanında değil, gerçeklerin yanında durmalı" dedi.

ASİMED Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, yaptığı açıklamada,  Türkiye 'yi uzun yıllardır uğraştıran Ermeni meselesine şimdi de Vatikan'ın etkin şekilde dahil olmaya hazırlandığını belirtti.

Vatikan'ın 2015 için rolünü oynamaya başladığını vurgulayan Eğilmez, Papa'nın Ermeni meselesiyle uğraşmasının doğru olmadığını, temsil ettiği insanların içerisinde çok sayıda kişinin Ermeni soykırımına inanmadığını ifade etti.

Eğilmez,  Papa Franciscus'un hem Paskalya Bayramı'ndan sonraki kutsal pazar günü hem de 1915 olaylarının 100. yıl dönümü olması nedeniyle Vatikan'ın Aziz Petrus Bazilikası'nda yönettiği büyük ayinde 'soykırım' kelimesini kullandığını anımsatarak, "Hristiyan dünyasını temsil eden bir kurum olan Vatikan, siyasete alet olmamalı. Dedikoduların yanında değil, gerçeklerin yanında durmalı. Bu konuda iddia ettikleri belgeleri ortaya koymalı" ifadelerini kullandı.

Papa Franciscus'un, önceki gün Ermeni Patriği Nerses Bedros'u kabul ettiği görüşmesinde de bir delegasyon üyesinin sözde soykırım gören bir kişinin soyundan geldiğini söylemesi üzerine, "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapılmıştır" dediğini anlatan Eğilmez, Papa'nın böylece 1915 olaylarını ilk kez soykırım olarak tanımladığını dile getirdi.

Eğilmez, bir süre önce de Vatikan Gizli Arşivler Müdürü Sergio Pagano'nun, Vatikan gizli arşivinde bulunan sözde Ermeni soykırımına ilişkin belgelerin tek cilt halinde yayınlanacağını duyurduğunu hatırlatarak, aradan yıllar geçmesine rağmen arşivin halen yayınlanmadığını söyledi.

Vatikan'ın arşivlerinde yer alan belgelerin ne olduğunun çok iyi bilindiğine değinen Eğilmez, şunları kaydetti:

"Bu belgeler Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Türk topraklarında yaşayan ve Türk katliamı yapan Ermenilerin, isyanlarına destek bulmak için Avrupa Hristiyan dünyasına ve doğal olarak Vatikan'a gönderdikleri yalanlarla dolu mektuplardır. Bu mektuplarda, Hristiyan Ermenilerin, Müslüman Türkler tarafından katledildiği yalanları ve Ermenilerin yardım çağrıları bulunmaktadır. Bu arşivde ayrıca 1914-1922 yıllarında papalık yapan 15. Benedikt'in Osmanlı Devleti ile yaptığı yazışmalar bulunmaktadır. Arşivin bu içeriğine rağmen, Vatikan'ın zaman zaman bu arşivi yayınlayacağını duyurup yayını ertelemesini protesto ediyor ve arşivlerinde yer alan belgelerin hiç vakit kaybetmeden yayınlanmasını istiyoruz.

Böylelikle hem biz hem de dünya kamuoyu bu gizemli arşivi görebilme fırsatını yakalamış olur. Ortaya koyacakları belgeleri inceler, araştırır, yalan doğru ne varsa hepsini açık yüreklilikle ilan ederiz. Vatikan'a, 'Ermeni meselesiyle ilgili elinizde ne kadar belge varsa hiç vakit kaybetmeden yayınlayın' çağrısını yeniden ve güçlü bir şekilde tekrarlıyoruz."