PKK'lıların AK Parti ilçe başkanını kaçırıp darbettiği iddiası

PKK'lıların AK Parti ilçe başkanını kaçırıp darbettiği iddiası
PKK'lıların AK Parti ilçe başkanını kaçırıp darbettiği iddiası
- Tutkun'un avukatlarının suç duyurusu üzerine Başsavcılık soruşturma başlattı - AK Parti Erzurum Milletvekili Yılmaz: - "Birlik ve beraberliğimizi bu tür saldırılar, kaçırma eylemleri ve tehditle bozmaya çalışan ve kirli oyunlarda yer alanlar bir an önce adalet karşısına çıkarılacak ve hesabını vereceklerdir"

ERZURUM (AA) - Terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırılarak darbedildiği bildirilen AK Parti Karayazı İlçe Başkanı Servet Tutkun'un avukatlarının suç duyurusu üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen Tutkun'u Bayraktar Mahallesi'ndeki evinde ziyaret eden  AK Parti Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz ve beraberindekiler, "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, saat 17.00 sıralarında esnaflık yapan Servet Kamış'ın "oğlun terör örgütü tarafından kaçırıldı" bilgisi vererek Tutkun'u bir bölgeye yönlendirdiğini anlattı.

Tutkun'un burada bir grup bölücü terör örgütü tarafından kaçırıldığını belirten Yılmaz, "Terör örgütü tarafından kendisine, 'Diyarbakır ve Erzurum'da meydana gelen olayları kınaması ve AK Parti'den istifa etmesi' yönünde baskı yapılmış ve darbedilmiştir. Yine terör örgütü tarafından 50 bin lira haraç istenmiştir. Saat 24.00 civarında serbest bırakılmıştır" diye konuştu.

Yarın yapılacak seçime gölge düşürmek amacıyla gerek bölücü terör örgütü gerekse uzantılarının provokasyon amaçlı bu tür eylemlerini kınayan Yılmaz, kritik bir süreçte gerçekleştirilen saldırıların ülkenin birlik ve beraberliğine, yakaladığı istikrara yapılmasını "manidar" olarak niteledi.

Yılmaz, halkın sağduyusunun hakim geleceğini ve bu saldırıların boşa çıkacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Birlik ve beraberliğimizi bu tür saldırılar, kaçırma eylemleri ve tehditle bozmaya çalışan ve kirli oyunlarda yer alanlar bir an önce adalet karşısına çıkarılacak ve hesabını vereceklerdir. Biz buna inanıyoruz. Emniyet mensuplarımızın ivedilikle bu olayın takipçisi olduğunu bilmenizi istiyorum. AK Parti ilçe başkanımızın kaçırılması, darbedilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu saldırılar Türkiye demokrasisine yöneliktir, katiyen kabul edilemez. Herhangi bir çatışma ortamı olmadığı bölgemizde ilçe başkanımız Servet Tutkun'un kaçırılmış olmasını hepimize yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz."

-"Bu hadsiz, alçak ve haince girişimi lanetliyoruz" 

AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt da Erzurum'un bazı ilçelerinde bir süredir partililerine, meclis üyelerine, muhtarlara ve teşkilat mensuplarına yönelik çeşitli baskı ve tehditlerle karşılaşıldığını belirtti.

Demokrasiye olan inancını kaybetmiş, şiddetten, nefret ve husumetten beslenen terör örgütü militanlarının, çeşitli tehdit ve yıldırma politikalarıyla partililerinin üzerinde bir süredir baskı kurmaya çalıştığını vurgulayan Yeşilyurt, şunları kaydetti:

"Bu yöndeki girişimlere belediye meclis üyelerimiz de teşkilat mensuplarımız ve muhtarlarımız da çeşitli şekillerde muhatap oldu. Bölgenin huzurunu bozmak, birlik, beraberlik ve kardeşlik iklimini ortadan kaldırmak isteyen bu şer odakları, son olarak Karayazı İlçe Başkanımız Servet Tutkun'u kaçırmak suretiyle güya bölge insanına gözdağı vermeye çalışmışlardır. Çeşitli işkencelere ve tehditlere maruz kalan ilçe başkanımız, Allah'a şükürler olsun ki sağ salim evine ve yuvasına geri dönmüştür. Demokrasilerde karar verici mekanizma halk, halkın tayin aracı ise seçim sandığıdır. Bunu defalarca ifade etmemize rağmen eli kanlı terör örgütünün mensupları millet iradesi üzerinde baskı kurmaya, cebir, şiddet ve türlü girişimlerle halkımızı tedirgin etmeye çalışmaktadır. Bu korku ikliminin oluşturulmasının altında yatan asıl neden, hükümetin bölgeye yönelik yaptığı yatırımlar ve kalkınma hamleleridir."

Baskıların milletin iradesi ve feraseti üzerinde etkili olamayacağını kaydeden Yeşilyurt, "Hiçbir tehdit ve baskı teşkilatımızın hiçbir mensubunu yıldırmayacak tam tersine milletin emrine amade kılacaktır. Dolayısıyla Karayazı ilçe başkanımızın kaçırılması şeklinde vuku bulan hadsiz, alçak ve haince girişimi lanetliyoruz. Bu girişimde bulunanlar adalet önünde mutlaka hesap verecek, millet iradesine el ve dil uzatmanın bedelini kesinlikle ödeyecektir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Tutkun'un avukatlarının suç duyurusu üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.