Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması

- Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı, Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in, Kars'ta silahlı saldırıya uğramasının ardından olayla bağlantısı olduğu iddiasıyla tutuklanan sanık İlhan Ö'nün yeğeni Özcan T'nin de tutuklandığı bildirildi - Sönmez'in avukatı Karagöz: "Geçte olsa verilen kararla, soruşturmanın gidişatı, selameti açısından önemli bir yol alınmıştır. Bu kararla, henüz ifadelerine başvurulamayan kamu tanıklarının üzerindeki baskı ortadan kalkmıştır"

ERZURUM (AA) -  Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı, Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in, Kars'ta silahlı saldırıya uğramasının ardından olayla bağlantısı olduğu iddiasıyla tutuklanan sanık İlhan Ö'nün yeğeni Özcan T'nin de tutuklandığı bildirildi.

Sönmez'in avukatı Erkan Karagöz, yaptığı açıklamada, güvenlik  kameralarından yapılan incelemelerde olayın tutuklu sanık İlhan. Ö'ye yardım ettiği tespit edilen Özcan T'nin tutuklanması talebiyle Sarıkamış Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunduklarını söyledi.

Özcan T.'nin geçtiğimiz cuma günü tutuklandığını belirten Karagöz, şöyle konuştu konuştu:

"Geçte olsa verilen kararla, soruşturmanın gidişatı, selameti açısından önemli bir yol alınmıştır. Bu kararla, henüz ifadelerine başvurulamayan kamu tanıklarının üzerindeki baskı ortadan kalkmıştır. Güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından sanık İlhan Ö'ye yardım ettiğini belirlediğimiz ve savcılığa sunduğumuz dilekçemizdeki eklerin incelenmesinin ardından Özcan T. tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Savcılıkça temin edilen yeni güvenlik kameraları kayıtlarında görüldüğü üzere tutuksuz sanık Özcan T'nin öldürmeye teşebbüs suçuna açıkça yardım ettiği,  diğer tutuklu sanık İlhan Ö. ile ve bizzat kullandığı araçla, Sönmez ve ekibini taşıyan konvoyu, otelden çıkışlarından başlamak üzere 1 saat 45 beş dakika boyunca takip ettiği, aracı park ettikten sonra da akrabası olan İlhan Ö'ye erketelik ettiği görülmekte." 

Karagöz, İlhan Ö. ile Özcan T'nin Gaziler Caddesi üzerinde Sönmez ve arkadaşlarının oturduğu kahveye giderek keşif yaptıkları anında görüntülerinin kameralara yansıdığını ifade etti.

Saldırıda kullanılan aracında görüntülerde Sönmez ve arkadaşlarını takip ettiğinin görüldüğünü anlatan Karagöz, şunları kaydetti:

"Sanıkların birlikte Sönmez ve arkadaşlarının Gaziler Caddesi üzerinde oturduğu kahvehaneye doğru giderek keşif yaptığı, daha sonra girdiği iş yerinden sık sık çıkarak grubun gelip gelmediğini kontrol ettiği açıkça görülmekte. Grubun, Gaziler Caddesi'nden yürüyüşü sırasında olayda kullanılan aracın diğer tarafına saklanıp, daha sonra grubun peşinden giden sanık İlhan Ö'nün hemen iki metre arkasından olay mahalline doğru yürüdüğü, 15 saniye sonra olayın gerçekleşmesini müteakiben saklandığı yerden çıkarak, yerde kanlar içinde yatan Sönmez'e galiz küfürler savurarak tekme attığı, yakalanan amcasını kurtarmak için o yöne doğru koştuğu ortaya çıkmıştır."

Karagöz, ayrıca kamera kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından verdikleri dilekçede, olay sırasında kullanılan ve suçun işlenmesini kolaylaştıran lüks aracın, sanık İlhan Ö'ye ait olduğunun belirlendiği, bu nedenle söz konusu aracın müsadere edilmesi taleplerini dilekçeye yazdıklarını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Ceza

  ,

  Lüks

  ,

  Keşif

  ,

  Kalp

  ,

  ,

  güvenlik