Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması

Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması
Prof. Dr. Sönmez'in silahlı saldırıya uğraması
- Prof. Dr. Sönmez: - "Ben ve avukatlarım şaşkınlık içindeyiz. Kamu davasına güvenmiştik, güvenimiz sarsıldı"

ERZURUM (AA) - Ünlü kalp ve damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kendisine silahlı saldırı düzenleyen eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ve yeğeni Özcan Taş'ın tahliye edilmesine tepki göstererek, "Ben ve avukatlarım şaşkınlık içindeyiz. Kamu davasına güvenmiştik, güvenimiz sarsıldı" dedi.

Prof. Dr. Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kars Ağır Ceza Mahkemesinin bugün yaptığı duruşmada tutuklu sanıklar hakkında verdiği tahliye kararını değerlendirdi.

Mahkemenin, "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs"ten yargılanan Özbilen ve "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etmekten" yargılanan yeğeni Taş'ı serbest bırakması kararını eleştiren Sönmez, şunları ifade etti:

"Ben ve avukatlarım şaşkınlık içindeyiz. Kamu davası bu mu? Kamu davasına güvenmiştik, güvenimiz sarsıldı. Bundan daha ağır cümle yok. Bu kararı hiç anlamış değilim. Sanıklar hakkında 'tutuksuz yargılanmaya devam, yurtdışına çıkış yasağı' getirilmiş. Ayrıca sanık haftada bir gün imza atacakmış. Dava devam edecek."

Avukatlarının daha önce davadan çekildiğini anımsatan Sönmez, ancak bundan sonra davanın takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

- Olay

Eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, 24 Ağustos 2014'te Prof. Dr. Bingür Sönmez'i ilçe meydanında silahla yaraladığı iddiasıyla yeğeni Özcan Taş da olayın hemen ardından Sönmez'e tekme attığı iddiasıyla soruşturmanın devamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Özbilen'in "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla, Taş'ın da "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etmekten" 6,5 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.