Psikiyatri hastalarının eserleri sergilendi

Psikiyatri hastalarının eserleri sergilendi
Psikiyatri hastalarının eserleri sergilendi
- Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından açılan sergide, tedavi gören psikiyatri hastalarının yaptığı el sanatları görücüye çıktı

ERZURUM (AA) - Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından "11. Geleneksel El Sanatları Sergisi" açıldı.

Psikiyatri servisindeki hastaların yaptığı çalışmaların bulunduğu serginin açılışına, Erzurum Kamu Hastaneler Birliği Gelen Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Bilgehan Erkut, Psikiyatri servisi sorumlusu Dr. Fatma Eren, doktorlar ve davetliler katıldı.

Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu serginin geleneksel hale geldiğini belirterek, "Psikiyatri hastalarımızın meşguliyet terapileri amacıyla yaptığımız ahşap ve diğer boyama teknikleri, onların tedavilerine ciddi katkı verdiğimiz önemli alanlardan bir tanesi. Bu sergi her sene bir öncekinden daha güzel oluyor. Psikiyatri hastalarımız bir taraftan tedavilerini alırken bir taraftan sosyal becerilerini artırmak ve onları daha sonra hayata hazırlamak anlamında da usta öğreticilerin yardımıyla boyamalar yapıyorlar" dedi.

 Sergideki eserleri çok cüzzi fiyatlara sattıklarını dile getiren Erdoğan, elde edilen gelirle bir sonraki sene için ürün aldıklarını anlattı.

Erdoğan, psikiyatri hastalarının ilaç tedavilerinin yanında böyle terapilerle de uğraşmalarının tedavileri açısından önemli olduğunu vurgulayarak, "Bazen hat sanatı, bazen müzik, bazen spor gibi alanlarla hastalarımızı destekliyoruz. Onların hem kendilerini daha iyi hissetmelerini hem de sosyal hayata adapte olmalarını sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Dr. Eren de psikiyatri servisinde belirli ruhsal rahatsızlığı olan hastaların yatarak tedavi edildiğini kaydetti.

Bu evrede hastaların ciddi anlamda toplumdan uzaklaştıklarını ve onları yeniden topluma kazandırmak adına -uğraş birimini devreye soktuklarını vurgulayan Eren, "Bu birim hastalarımızın tedavilerinde çok yardımcı oluyor. Özellikle bayanlar toplumda annelik, ev işleri gibi bazı görevleri üstleniyorlar. Hastalık nedeniyle bu görevlerinden tamamen kopuyorlar. Bu terapiler sayesinde bir şeyler yapabildiklerini görmek onlar için rahatlama sağlıyor. Hastaların ruhsal durumlarına büyük katkısı var" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  spor

  ,

  Kamu

  ,

  Müzik

  ,

  sergi

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  sosyal