"PYD'nin Suriye'deki varlığı bir batı projesidir"

"PYD'nin Suriye'deki varlığı bir batı projesidir"
"PYD'nin Suriye'deki varlığı bir batı projesidir"
ERZURUM (AA) - Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, PYD'nin Suriye'deki varlığının bir batı...

ERZURUM (AA) - Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, PYD'nin Suriye'deki varlığının bir batı projesi olduğunu bildirdi.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Eğilmez, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin güneyindeki Tel Abyad kentinin de Kürtlerin eline geçtiğini ve ABD 'nin tam desteğini alan PYD'nin, IŞİD'i kentten uzaklaştırdığını söyledi. 

IŞİD'in aldığı bu yenilginin sevindirici olmasına rağmen Suriye-Irak sınırından Eşme köyüne kadar bir koridorun, PYD tarafından ele geçirilmiş olmasının oldukça rahatsız edici bir durum olduğunu vurgulayan Eğilmez, "Çünkü Amerikan yardımıyla bölgeyi ele geçiren Kürtlerin en önemli icraatı, geldikleri yerlerdeki Türkmen ve Arapları (yine Amerikan yardımıyla) bölgeden uzaklaştırmak oluyor" ifadelerini kullandı.

Eğilmez, şunları kaydetti:

"Bölgedeki büyük resme baktığımızda karşımıza çıkan manzarayı şu şekilde özetleyebiliriz, PYD'nin silahlı kanadı YPG, ilerleyişini Türkmen ve Arapların çoğunlukta yaşadığı ve kendileri açısından stratejik öneme sahip bölgelere doğru sürdürüyor. Kürtlerin hedefleri, oluşturdukları kantonlar arasında kalan Tel Abyad, Azaz ve Carablus gibi Arap ve Türkmenlerin çoğunlukta olduğu yerleşim yerlerini ele geçirmek ama burada önemli olan Kürtlerin planı değil, önemli olan Amerika'nın planı ne? Asıl tartışılması gereken ABD'nin planın ne olduğudur. ABD, bölgedeki Kürtleri kullanarak, üç parçalı Kürt bölgeleri arasında kalan Türkmen ve Arapların da yaşadığı coğrafyada kontrolü sağlayarak, Türkiye -Suriye sınır hattının neredeyse tamamını kapsayan alanda, Akdeniz'e uzanan bir Kürt bölgesi oluşturmak istiyor ki bunu da neredeyse tamamladı."

Eğilmez, Suriye'deki iç savaştan faydalanarak Esed'in desteğiyle özerklik hayalleri kurmaya başlayan PYD'nin gerçek amacının DAEŞ bahanesiyle Suriye'nin kuzeyinde hakimiyeti ele geçirip, Kuzey Irak petrollerinin Akdeniz'e taşınmasını sağlayacak bir hattın oluşmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Bu planla, enerji satrancında Türkiye'nin devre dışı bırakılmak istendiğini vurgulayan Eğilmez, açılması planlanan bu koridorun tamamen ABD ve batı kökenli bir proje olduğunu belirtti.

Bu projenin her açıdan Türkiye için büyük bir tehlike arz ettiğini anlatan Eğilmez, şöyle devam etti:

"Bu projeyle Türkiye hem enerji transferinde saf dışı ediliyor hem de Türkiye'nin 900 kilometre sınırı yıllardır Türkiye'yi tehdit eden terörist bir yapının kontrolü altına geçmiş oluyor. Burada kurulacak uydu bir devletin batı tarafından kontrolü çok kolay olacak. Bu kontrol petrol boru hatları üzerinde de tam bir hakimiyet anlamına da geleceği için PYD'nin Suriye'deki varlığı bir batı projesidir. Bu projenin en önemli aktörlerinden biri de DAEŞ'dir."

Eğilmez, "Son yaşananlar özerk bir Kürt devleti kurma ve petrol sahalarını kontrol etme projesinin önemli bir aşamasıdır. Türkiye bu konuda çok dikkatli olmalı ve bu sorunla ilgili bütüncül politikalar geliştirmelidir. PKK 'nın ülkemizdeki özerklik taleplerini, kitlesel halk hareketlerine dönüştürmek istemesine karşı çok dikkatli olunmalı ve ciddi tedbirler alınmalıdır. Caydırıcılığı sağlamak amacıyla sınır bölgelerimize yeterli kuvvet konuşlandırılarak, oldukça kararlı ve daha agresif bir tutum sergilenmelidir" dedi.