Rekoruna, "tehlikeleri tırmanarak" ulaşacak

Rekoruna, "tehlikeleri tırmanarak" ulaşacak
Rekoruna, "tehlikeleri tırmanarak" ulaşacak
- Dünyada 8 bin metre yüksekliğindeki 14 dağın 10'una çıkan tek Türk dağcı Tunç Fındık, çığ tehlikesi bulunan ve bugüne kadar tırmanışlarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Annapurna ile Nanga Parbat dağlarına tırmanarak, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor - Fındık: "14x8 bin Projesi kapsamında dünyada 8 bin metre yüksekliğinde 14 dağ var. Bu dağların hepsine tırmanmak çok önemli çünkü dünyada sadece 15 değişik milletten 35 kişi bu dağlara tırmanabildi. Artık milli projemiz haline geldi"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - "14x8 bin ?Projesi"nde yer alan tek Türk dağcı Tunç Fındık, çığ tehlikesi bulunan ve bugüne kadar tırmanışlarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Annapurna ile Nanga Parbat dağlarına tırmanarak, Türkiye 'yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.

Milli dağcı Fındık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "14x8 bin Projesi" kapsamında son olarak Pakistan'daki dünyanın en yüksek 12. dağı Gasherbrum 2'ye tırmandığını belirterek, bu yıl da Pakistan'daki 58 kişinin hayatını kaybettiği Annapurna Dağı'na tırmanacağını söyledi.

Dünyada 8 bin metre yüksekliğindeki 14 dağın 10'una çıktığını anlatan Fındık, çıkması gereken dört dağ kaldığını, hedefine ulaşmak için elinden geleni yapacağını belirtti.

Mayıs ayında önce dünyanın en tehlikeli ve en zor dağlarından Nepal'daki Annapurna Dağı'na tırmanacağını ifade eden Fındık, bir dağa tırmanın iki ay sürdüğünü, yaklaşık 45 günün dağın farklı rotalarında geçeceğini dile getirdi.

Fındık, büyük kısmı buzul olan dağın belirli bölümlerinde kamplar yaptığına işaret ederek, mayıs ayında başlayacak tırmanma etkinliğinin, eylül ayında sona ereceğini kaydetti.

Annapurna'nın 8 bin 91 metrelik bir dağ olduğunu belirten Fındık, "Tehlikeli bir dağ. Çok büyük çığ tehlikesi oluyor, buz ve teknik tırmanış gerektiriyor. Binlerce metre buz rotası olan dağlar bunlar. Ardından da dünyadaki zor dağlardan biri olan Pakistan'daki Nanga Parbat Dağı'na gitmeyi hedefliyorum. Bu sene içerisinde iki tane 8 bin metrelik dağa tırmanış hedefim var" dedi.

Fındık, Everest Dağı'na iki kere çıktığını ve 8 bin metrelik dağlardan aslında 11'ni çıktığına değinerek, "14x8 bin Projesi" kapsamında dünyada 8 bin metre yüksekliğinde 14 dağ var. Bu dağların hepsine tırmanmak çok önemli çünkü dünyada bunu yapan 15 değişik milletten 35 kişi bu dağlara tırmanabildi. Bu proje milli projemiz haline geldi" ifadesini kullandı.

- "Sadece bir oyun değil, bir hayat tarzı dağcılık"

Şu ana kadar 8 bin metrelik 10 dağı tırmandığını ve hedefine adım adım ilerlediğini vurgulayan Fındık, söz konusu projenin takipçilerinin fazla olduğuna dikkati çekti.

Tırmanmanın bambaşka bir dünya olduğunun altını çizen Fındık, şöyle devam etti:

"Dağcılık çok güzel bir spor . Salon değil, arazi sporu. Sadece bir oyun değil, bir hayat tarzı dağcılık. Dağcılık gerçekten ciddiye alarak yapacaksanız, yapan herkes bunu söyleyebilir birçok kaynağınızı buna aktarmak gerekir. Yani bir dağa tırmanacaksınız çok zor bir rotayı çıkacaksanız, buna uygun antrenman yapmak, hayat tarzınızı değiştirmek yani hayatınızdaki her şeyi ona göre değiştirmek gerekiyor. Dağcılığı ön plana alırsanız ondan daha çok zevk alırsınız. Diğer türlü başarmanız düşük oluyor. Herkes dağcılık yapabilir ama her seviyede dağcılığı herkes yapamaz. Buna zaman ayırmak, antrenman yapmak, çaba harcamak gerekiyor."

Fındık, dağcılığın sadece kaba kuvvetle yapılabilecek bir spor olmadığını vurgulayarak, "Planlamasını çok iyi yapmak gerekiyor. Altyapısını çok iyi kurmak gerekir, başarıya ulaşmak, hatta sağlıklı kalmak da önemli çünkü dağlar tehlikeli ortamlar" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Nepal

  ,

  Pakistan

  ,

  Türkiye

  ,

  spor

  ,

  hayat

  ,

  Oyun

  ,

  Proje

  ,

  eylül

  ,

  zaman