Rize'deki usulsüz dinleme operasyonu

Rize'deki usulsüz dinleme operasyonu
Rize'deki usulsüz dinleme operasyonu
- Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen 5 emniyet mensubu serbest bırakıldı

ERZURUM (AA) - Rize'de AK Parti il yönetim kurulu üyeleri ile MHP ve BBP il ve ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu bazı kişileri usulsüz dinledikleri iddiasıyla mahkemeye sevk edilen eski istihbarat şube müdürü, komiser ve 3 polis memuru "adli kontrol" ve "yurtdışı çıkış yasağı" şartıyla serbest kaldı.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, "usulsuz dinleme" iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında Rize, Denizli ve Balıkesir'de eş zamanlı operasyonla yakalanan polis memurları Ali Burnaz, İlhami Dağ, Şenol Kıroğlu ile Erzurum Adliyesi önünde gözaltına alınan Rize eski istihbarat şube müdürü Mehmet Şevki Meşe ve komiser Veli Akçay, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme ve üye olma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç uydurma, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi" suçlamalarıyla 6 saat süreyle savcılıkta sorgulandı.

Şüphelilerden Kıroğlu savcılıkta, eski istihbarat şube müdürü Meşe ve komiser Akçay ile polis memurları Burnaz ve Dağ, sorgularının ardından tutuklama talebiyle sevk edildikleri 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde "adli kontrol" ve "yurtdışı çıkış yasağı" şartıyla serbest bırakıldı.

Meşe, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, suçsuz olduklarına yürekten inandıklarını ve bu inançlarını hala sürdürdüklerini belirterek, "Ritmik düzeyi çok düşük de olsa kalp atışları ölmemiş adaletimizin. Adalet tecelli etti diye mutluyuz, huzurluyuz, sevinçliyiz" dedi.

Akçay da kendilerinden emin olduklarını, yasaların verdiği yetkiyi kullandıklarını ifade ederek, "Vaktimizin tamamını devlet güvenliği, suç ve uyuşturucuyla mücadeleye harcadık. Ailelerimizden fedakarlık ettik. İnandık, inandığımız için ve yasaları da uyguladığımız için buradayız" diye konuştu.

Avukat Hakan Dişkeser ise müvekkillerinin "yurtdışı çıkış yasağı" ile beraber "adli kontrol" şartıyla serbest bırakıldığını belirtti.