Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Erzurum'da

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Erzurum'da
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Erzurum'da
- Müezzinoğlu, 24 Temmuz'da "hamile hasta" ihbarı için gittikleri Tekman ilçesinde, teröristlerce kaçırılan ve sonra serbest kalan sağlık personelleri şoför Mahmut Gök ve Acil Tıp Teknisyeni Sultan Taş'la görüştü - Mehmet Müezzinoğlu: - "Artık söylenecek söz yok. Hamile kadını indirebiliyor, ambulansı kurşunlayabiliyorlar. Ama bu mücadeleye yine biz, mesleğimizin saygınlığıyla insani değerlere karşı duruşumuzla örnek bir şekilde devam edeceğiz"

ERZURUM (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son dönemde teröristlerce sağlık çalışanlarına yönelik çeşitli saldırılar düzenlendiğini belirterek, "Artık söylenecek söz yok. Hamile kadını indirebiliyor, ambulansı kurşunlayabiliyorlar. Ama bu mücadeleye, mesleğimizin saygınlığıyla insani değerlere karşı duruşumuzla örnek bir şekilde devam edeceğiz"" dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum'a gelen Bakan Müezzinoğlu, Valilik ziyaretinde yaptığı açıklamada, Erzurum'un sağlık hizmetleri bakımından bölgede çok daha güçlü olması gereken bir merkez olduğunu söyledi.

Son dönemde sağlık personellerine yönelik saldırıları değerlendiren ve bu tür hadiseleri "insanlık dışı" bulduklarını aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"İnsani hiçbir boyutu olmayan, hele hele terör de olsa biz zaman zaman şu ifadeleri kullanıyoruz: 'Dağda, çatışmada askerimizi şehit eden terörist bile yaralıysa tedavi etmek bizim görevimiz.' Bu duyarlılıkla hizmet veren sağlık ekiplerimize ne yazık ki bu son 15 günde, yine dün itibarıyla Mardin Nusaybin'de ambulansımıza, başka bir yerde hamile bir kadını ambulanstan indirerek, ekiplerimizi tedirgin ederek, hizmet motivasyonumuzu bozan bu anlayışları 'insanlık dışı' bulduğumuzu ifade etmek, hem de sağlık çalışanı arkadaşlarımızın yanında olabilmek adına bugün buradayız."

- Sağlık personeli açığı

Türkiye 'de doktor, hemşire ve sağlık elemanı bakımından sıkıntıları olduğunu bildiren Müezzinoğlu, önümüzdeki günlerde yine bir alım yapacaklarını ancak talep ile arz arasında sıkıntıların bulunduğunu vurguladı.

OECD ortalaması ülkelerde 10 bin vatandaşa düşen hekim sayısının 36, Türkiye'de ise 17 olduğuna dikkat çeken Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla OECD ortalaması ülkelerin yarısından daha az hekimimiz var. Biz şimdi olabildiğince tıp fakültelerindeki kontenjanları 2007'den bu yana artırdık ama takdir edersiniz ki 6 yıl veya uzman olarak da 10 yıl. O nedenle önümüzdeki 4-5 yıl, fiziki mekan, tıbbi teknoloji, donanım, bütün bunlarda sorunları hızla çözebilme dinamiğimiz var ama yetişmiş insanı zaman periyoduna dağıtmadan yakalama şansımız yok. İlk defa bu yıl, normale göre 2 bin 500 fazla hekim mezun oldu. Bundan sonraki yıllarda 4 bin, 4 bin gelecek. O gelişler bizim her yıl biraz daha rahat nefes almamızı sağlayacak veya hizmetlerimizi daha arzu edilen noktaya taşımamıza yardımcı olacak."

- Kaçırılan personellere geçmiş olsun

Daha sonra Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanındaki Sağlık Kampüsü inşaatında incelemede bulunan Müezzinoğlu, ardından 112 Acil İstasyonunu ziyaret etti. 

Müezzinoğlu, burada 24 Temmuz'da "hamile hasta" ihbarı için gittikleri Tekman ilçesinde teröristler tarafından kaçırılan ve sonra serbest kalan sağlık personelleri şoför Mahmut Gök ve Acil Tıp Teknisyeni Sultan Taş ile görüştü.

Personele "Moralde bir sorun yok değil mi, biz işimizi severek yapıyoruz" diyen ve her türlü zorluğa karşı çalışmayı sürdüreceklerini ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Onlarınki insanlık dışı. Biz yine insanı, mesleki tüm sorumluluklarımızı en iyi şekilde yapacağız. Zaten Türkiye'nin acil hizmetleri, sayenizde dünyaya örnek oldu. Birileri yanlış yapacak ama biz doğru ve dik duruşumuza devam edeceğiz. 'İnsanlık dışı' kelimesinden başka bir şey bulamıyoruz. Vicdanı, insani değeri olan hiçbir anlayış bunu kabul edemez. Bunları kabul edebilmenin ötesinde, yapabiliyorlar. Artık söylenecek söz yok. Hamile kadını indirebiliyor, ambulansı kurşunlayabiliyorlar ama bu mücadeleye yine biz, mesleğimizin saygınlığıyla insani değerlere karşı duruşumuzla inşallah örnek bir şekilde devam edeceğiz."