Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi

Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi
Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemi
ERZURUM (AA) - Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Kenan Karaçam, sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığını öre sürdü.Karaçam, sendika...

ERZURUM (AA) - Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Kenan Karaçam, sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığını öre sürdü.

Karaçam, sendika üyeleriyle Havuzbaşı Kent Meydanında basın açıklaması yaptı.

Çalışan memnuniyetinin gözardı edildiğini savunan Karaçam, " Şiddet , yetersiz istihdam, ağır yükü, bitmek bilmeyen nöbetler ve yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır" dedi.

Karaçam, sağlık sektöründe memurların yok sayıldığını savunarak, sektörünün her alanında çalışanların sorunlarının olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın "Şifa Veren Ele Vefa" Programı düzenlediğini hatırlatan Karaçam, "Bakanlık hiçbir zaman sağlık çalışanlarına vefa göstermemiştir. Şifa veren elleri sorunları ve dertleri ile başbaşa bırakmıştır. Süslü toplantılarla bu işi geçiştirmeyi adet edinmiştir" diye konuştu.

Karaçam, nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapılacağının açıklandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bir saatlik nöbet ücreti bir doktor için 7, ebe hemşire için 4,7 liradır. Bu komik ücretlerin yüzde 50 artması çok büyük bir müjde midir? Nöbet ücretlerinde gerçek bir müjde verilmek isteniyorsa bir saatlik çalışma karşılığında alınan ücret nöbet ücreti olarak ödenmelidir. 70 yaşına kadar çalışabilecekmişiz. Biz 70 yaşına kadar çalışmak değil, emeklilikte insanca ücret almak istiyoruz. Bunun için döner sermayenin emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz."

Açıklamanın ardından sendika üyeleri dağıldı.