Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları

Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları
Sağlık kurumları ve personeline yönelik terör saldırıları
- Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erdoğan: "Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez"

ERZURUM (AA) - Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, sağlık çalışanları ve sağlık kurumlarına yönelen terör saldırılarını kınayarak, ""Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez" dedi. 

Sağlık Bakanlığı'nın, sağlık personeline yönelik terör saldırılarına dikkat çekmek amacıyla başlattığı "Terör değil, kardeşlik diyen gönüller, şifa eller veren kazanacak" kampanyası kapsamında, Erzurum'daki sağlık çalışanları Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde basın açıklaması yaptı. 

Erdoğan, haziran ayından bu yana tırmanışa geçen terör saldırılarıyla genç, yaşlı, çocuk, bebek demeden tüm halkı hedef alan eli kanlı terör örgütünün, sağlık çalışanlarına, ambulanslara ve hastanelere yönelik de alçakça saldır yaptığını belirtti.

Yapılan terör saldırılarında bu dönem içinde 3 sağlık çalışanının şehit edildiğini, onlarca sağlık çalışanının alıkonuldu, ambulanslara, hastanelere saldırılar yapıldığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Son olarak Hakkari Şemdinli'deki devlet hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli'de bizlerden sağlık hizmet bekleyen halkımız gördü. Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmaya amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte. Onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir."

Erdoğan, vatandaşların en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetlediklerini ve terörün sağlık çalışanlarını asla yıldıramayacağını söyledi.