Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- Türk Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkan Vekili Gödekmerdan: "Sağlıkta şiddet ne yazık ki önce rutinleşmiş, Samsun'da bir kez daha cinayetleşmiştir"

ERZURUM (AA) - Türk Eğitim -Sen üyeleri, Türkiye genelinde Samsun'da Dr. Kamil Furtun'un silahla hastanede öldürülmesini protesto etmek amacıyla bir gün bıraktı.

Nihat Kitapçı Göğüs Hastalıkları Hastanesi önünde toplanan Türk Sağlık-Sen üyeleri, ellerinde "Haklı Şiddet Yoktur", "Öfkeyle Ateş Sönmez", " Her sessiz kalınan şiddet sizi bulur" yazılı pankartlar açarak, hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına saygı duruşunda bulundu.

Grup adına açıklamayı okuyan Türk Sağlık-Sen Başkan Vekili İlim Gödekmerdan, Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşi cinayeti protesto etmek ve can güvenliği taleplerini bir kez daha dile getirmek için bir gün yurt genelinde iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi.

Gödekmerdan, sağlık çalışanlarına yapılan şiddetten, uyarıları dikkate almayıp önlem almakta ihmalkar davrananların da bu olayda sorumlu olduğunu kaydetti.

Sağlıkta şiddetin sloganlarla veya toplantılarla çözülemeyeceğini savunan Gödekmerdan, "Buradan soruyoruz, bunu anlamak için kaç canın daha kurban verilmesi gerekiyor? Sadece 2014 yılında 'Beyaz Kod'a 11 binin üstünde şiddet vakası ihbarı bırakılmış. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçmiştir. Sağlıkta şiddet ne yazık ki önce rutinleşmiş, Samsun'da da bir kez daha cinayetleşmiştir. Bu cinayet ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Beyaz önlüklere siyah kefen biçildiği bu vahşet düzeni, önlem alınmazsa sürüp gidecektir" dedi.

Gödekmerdan, "İnsan olarak çalışan olarak hakkımız istiyoruz ve hayatını kaybeden doktorumuz Kamil Furtun'u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz" şeklinde konuştu.

Sendika üyeleri daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.