-Sarıkamış şehitlerinin anısını yaşatacak merkez

-Sarıkamış şehitlerinin anısını yaşatacak merkez
-Sarıkamış şehitlerinin anısını yaşatacak merkez
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Allahuekber Dağları Milli Parkı'nda, Sarıkamış Harekatı'nın anlatılacağı merkezin yapımına başladı -Merkez, Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşmüş askerlerin anısını ve çektikleri sıkıntıyı ziyaretçilerin hissetmesi için ayrıntılı şekilde tasarlandı

ERZURUM (AA) -  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi'nin inşasına başladı.

Erzurum ve Kars illeri sınırları içinde bulunan Sarıkamış Allahuekber Dağları'nın milli park olarak ilan edilmesinin ardından, milli parkı tanıtması hedeflenen Sarıkamış Harekatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi'nin yapımına başlandı. İnşa edilecek merkez ile o gün yapılan harekat bütün gerçekliğiyle anlatılacak.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı kapsamında yapılacak olan tanıtım ve araştırma merkezi, şehitlik ihya çalışmaları, toplanma merkezi, şehitleri anma yürüyüş yolu düzenlemesi ve gölet çalışmaları ile Sarıkamış Harekatı'nda yaşanan olaylar, vatandaşa her adımında farklı bir mesaj olarak yansıtılacak.

Yaklaşık 11 bin 170 metrekarelik kapalı alana sahip olması planlanan merkez, yaklaşık 42 milyon liraya mal edilecek. 

Yukarı Sarıkamış mevkisi  İstasyon Mahallesi'nde Sosyo-Kültürel Tesis Alanı olarak planlanan tanıtım ve araştırma merkezinde,  kaynak değerleri ziyaretçilere tanıtmak için yapılacak olan 1915 panorama salonu, 350 kişilik konferans salonu, Kafkas cephesi araştırma merkezi, sergileme ve fuaye alanı, idare binası ve mescit ile Ermeni mezalimini kabartma teknikleri kullanılarak anlatan, görsel içerikli panorama salonları bulunacak.

-Engelliler rahatlıkla gezebilecek

Merkezin, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nin benzeri olacak. 

Kış şartlarına uygun şekilde inşa edilecek merkez, engelliler tarafından rahatlıkla gezilebilecek şekilde tasarlanacak. 

Uzun Devre Gelişme Planı kapsamında toplanma merkezi ve şehitleri anma yürüyüş yolu düzenlemesi kapsamında, Milli Parkın çatak tarafından giriş kısmına giriş takı, yürüyüş yolu güzergahı üzerinde giriş, mola noktası ve yürüyüş bitiş noktalarına  günübirlik kullanım alanı, mola noktası, çeşme ve otopark alanları yapılacak. Sarıkamış Harekatı etkinliklerinde yapılan yürüyüş için mola noktaları olacak. Ayrıca milli park sınırları içerisinde ihya edilen 7 şehitliğe su getirilerek yolları yapılacak.

Yürüyüş güzergahı üzerinde gerekli yerlerde,  özellikle karların erimesi sonucu oluşabilecek su akıntılarının yola zarar vermesini engelleyecek su geçiş kanalları inşa edilecek.  DSİ'nin gölet yapacağı bölgede,  yol kenarlarında dinlenme cepleri, rölyef, heykel, şehit mektupları, anıtlar gibi materyaller bulunacak.

Bu materyallerle tanıtım merkezini ziyarete gelen vatandaşlar, Sarıkamış Harekatı'nda şehit düşmüş askerlerimizin anısını ve çektikleri sıkıntıyı hissedebilecek.