Savaştan kaçıp Türkiye'de öğretim görevlisi oldular

Savaştan kaçıp Türkiye'de öğretim görevlisi oldular
Savaştan kaçıp Türkiye'de öğretim görevlisi oldular
- Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmenler, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Arapça dersi veriyor - Suriyeli öğretim görevlisi Süleyman: - "Suriye halkının Türkiye'ye vefa borcu var. Kendi memleketimizde gibi yaşıyoruz bu bir gerçek, bundan dolayı öğrencilerime daha gayret ve daha çok çaba göstererek eğitim vermek istiyorum, çünkü Türkiye'ye borçluyum"

ERZURUM (AA) - İLHAMİ ERKILIÇ - Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan öğretmenler, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrencilere Arapça öğretiyor. 

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğretmenler, Süheyb El-hac Süleyman, Ziyad Abdullah, Mücahit Al-hout ve Abdullah Al-hout, iki yıldır Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak yaşamlarını sürdürüyor. 

Fakültede hazırlık öğrencilerinin Arapça derslerine giren Suriyeli öğretmenler, Türkiye'ye karşı vefa borçlarını çalışarak ödüyor. 

Suriyeli öğretim görevlisi Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de öğretmen olarak çalıştığını, iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kaldıklarını, her şeylerini yitirdiklerini ve mesleğinden de olduğunu ifade etti. 

Erzurum'a gelmelerinin ardından, Atatürk Üniversitesi'nde Arapça öğretim görevlisi ihtiyacı bulunduğunu öğrendiğini ve başvuru yaptıklarını anlattı. 

YÖK'ün onayıyla diğer öğretmen arkadaşlarıyla burada çalışma imkanı bulduklarını belirten Süleyman, Türkiye'de Türk öğretmenlerle çalışmanın ve yeniden öğretmenlik yapabilmenin çok güzel bir duygu olduğunu kaydetti. 

Süleyman, Türkiye'de çalışmaya başladığı dönemde Türkçe bilmediği için biraz sıkıntı yaşadığını ancak bunu da gösterilen yakın ilgiyle aştığını belirterek, "Türkiye'de İnsanlar çok iyi. Suriye'deki kültür ve eğitim buradaki eğitim sisteminden çok uzak değil ama oradaki hükümet eğitime karşı duruyor, bu durumdan da bizler eğitimciler çok rahatsız oluyorduk. Türkiye'de demokrasi var, daha rahat şekilde eğitim alıp verebiliyoruz" diye konuştu.

- "Suriyeliler olarak Türkiye'ye vefa borcumuz var" 

Ülkelerinde yaşanan iç savaş sonrası Suriyelilere, Türkiye'nin sahip çıktığını bu nedenle kendilerini borçlu hissettiklerini ifade eden Süleyman, şunları anlattı: 

"Burada kendi memleketimizde gibi yaşıyoruz, bu bir gerçek. Bundan dolayı öğrencilerime daha gayret ve daha çok çaba göstererek eğitim vermek istiyorum çünkü Türkiye'ye borçluyum. Suriye'deki olaylar bir gün geçecek ve çocuklarımız büyüdüğünde, bu günlerden çok  güzel şekilde bahsedecekler, 'Türkiye'deki insanlar, Suriyelilere karşı, Müslümanlara karşı çok güzel insanlık yaptılar' diyecekler." 

Süleyman, Suriye'de yaşanan savaşın sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı ilgilendirdiğini vurgulayarak, "Türkiye tek başına bir şey yapamayabilir ama Suriye'ye barışın gelmesi için de Türkiye çok önemli bir rol alacak. Bütün Suriye halkının Türkiye'ye vefa borcu var" dedi.