Seçim barajı tartışmaları

Seçim barajı tartışmaları
Seçim barajı tartışmaları
ERZURUM (AA) - Saadet Partisi Erzurum İl Başkanı Faik Çalık, genel seçimlere kısa bir süre kala yüzde 10 seçim barajının Anayasa Mahkemesi gündemine...

ERZURUM (AA) - Saadet Partisi Erzurum İl Başkanı Faik Çalık, genel seçimlere kısa bir süre kala yüzde 10 seçim barajının Anayasa Mahkemesi gündemine alınmasını değerlendirdi.

Çalık, yaptığı yazılı açıklamada, vesayetçi düzenin ortadan kaldırılması için milli iradeyi yansıtacak yeni bir anayasa yapılması gerektiğini ifade ettiklerini ama hükümetin bu manada millete söz vermesine rağmen sivil bir anayasa yapamadığını belirtti.

Bir ülkenin demokratik olmasının sadece anayasa ile mümkün olmadığını ifade eden Çalık, şunları kaydetti:

"Saadet Partisi olarak 12 Eylül vesayet rejiminin gölgesinde yapılan dört yasanın değişmesi için de gayret göstereceğiz. Askeri vesayet ve darbelerden yakınan partilerin, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın tuzaklarından milleti kurtarmaları gerekmektedir.  AK Parti 'nin önündeki demokratikleşme sınavlarından en önemlisi seçim barajlarına yönelik tutumları olacaktır. Rahmetli Turgut Özal da seçim barajını kaldırmak istemişti. Şu anda Anavatan Partisi diye bir parti kalmadı. AK Parti'yi de aynı son bekliyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile iktidar partisi yetkililerinin korkuları sadece Saadet Partisi'dir. Bunun için cunta ürünü olan barajı kaldırmamak için gayret edecekler."