Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı

Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı
Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı
- İçişleri Bakanı Altınok: "Bugün Türkiye'nin yakalamış olduğu huzur ortamını bozmak, Türkiye'yi eski kötürüm günlerine döndürmek isteyenler var" - "Bin yıllık kardeşliği hedef alan bu hainler, provakasyonlarla halkı sokağa döküp karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Buna fırsat vermeyeceğiz. Türkiye üzerinde karanlık emelleri olanların heveslerini kursaklarında bırakacağız" - "Yapılacak olan seçimlerin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi, halkımızın iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması için çalışmalarımızı büyük bir titizlikle devam ettiriyor, her türlü güvenlik tedbirini alıyoruz"

ERZURUM (AA) - İçişleri Bakanı Selami Altınok,  Türkiye 'nin yakalamış olduğu huzur ortamını bozmak, Türkiye'yi eski kötürüm günlerine döndürmek isteyenler olduğunu belirterek, "Buna fırsat vermeyeceğiz. Türkiye üzerinde karanlık emelleri olanların, heveslerini kursaklarında bırakacağız" dedi. 

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yer alan illeri kapsayan Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı, İçişleri Bakanı Selami Altınok başkanlığında Erzurum'da yapıldı. 

Bakan Altınok, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de istikrar ortamının bozulmasını, kalkınmanın önlenmesini isteyenlerin, terörü kullanarak Türkiye'yi büyük bir saldırıya muhatap kılmak, zayıflatmak istediğini söyledi. 

Buna izin vermeyeceklerini dile getirerek Altınok, şunları kaydetti: 

" Bugün Türkiye'nin yakalamış olduğu huzur ortamını bozmak, Türkiye'yi eski kötürüm günlerine döndürmek isteyenler var. Karanlık oyunlarla bu aziz milleti yıldırmaya, bölmeye, ateş çemberinin içine çekmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken terör örgütü ve destekçilerini kullanıyor, kahpece, kalleşçe hareket ediyorlar. Kurdukları tuzaklarla masum insanları, askerleri, polisimizi şehit ediyorlar. Bin yıllık kardeşliği hedef alan bu hainler, provokasyonlarla halkı sokağa döküp karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Buna fırsat vermeyeceğiz. Türkiye üzerinde karanlık emelleri olanların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Milletimizin namus ve şerefini korumak için görev yapan mukaddesatımızın şanlı bekçisi kahraman askerlerimizin, polislerimizin kanını yerde bırakmayacağız." 

Altınok, şehit olan her polis ve askerin ardından büyük üzüntü yaşadıklarını ancak bu meseleyi bitireceklerini ifade ederek, "Bu millet, başına örülen çorapları, önüne konulan engelleri bir bir aşacaktır" dedi. 

-Seçim güvenliği

Seçim güvenliği için her türlü tedbirin titizlikle alındığını belirten Altınok, şunları söyledi: 

"Yapılacak olan seçimlerin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi, halkımızın iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması için çalışmalarımızı büyük bir titizlikle devam ettiriyor, her türlü güvenlik tedbirini alıyoruz. Amacımız seçim sürecini demokrasimize yaraşır bir şekilde, her hangi bir tartışmaya mahal vermeden huzur içinde geçirmek, siyasi partilerin ve adayların, hür ve demokratik bir ortamda seçim çalışmalarını yapmalarını temin etmek, tüm seçmenlerin oylarını hiçbir baskı altında kalmadan serbestçe kullanmalarını sağlamaktır."

Altınok, bu çerçevede önceki yılların tecrübeleri ve bugünkü şartları dikkate alarak bakanlıklarının merkez ve taşra birimlerinin görev alanına giren konularda, gerekli koordinasyonun sağlanması için alınacak emniyet tedbirleri konusunda genelge ve emirlerin yayımlandığını bildirdi.

- Sağduyu çağrısı

Halk iradesinin adil, şeffaf ve hür bir şekilde yapılan seçimler yoluyla tecelli etmesinin demokrasinin en önemli özelliği olduğuna işaret eden Altınok, şunları kaydetti:

"Bu konuda herkese büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu doğrultuda bakanlık olarak, yaklaşan seçimlerin ülkemizin her köşesinde huzur ve güven ortamı içerisinde, nizasız bir şekilde yapılmasını sağlamak için seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasını kapsayacak şekilde gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Diğer taraftan yaklaşık 150 yıllık seçim geleneğine sahip bir ülke olarak tüm vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşları örnek bir seçim sürecinin geçirilmesi konusunda son derece bilinçli ve sağduyulu olmalıdır."

Palandöken Dağı'ndaki bir otelde yapılan toplantıya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta ile Erzurum, Ağrı, Artvin, Ardahan, Bayburt, Rize, Erzincan, Kars, Trabzon ve Gümüşhane illerinin vali, emniyet müdürü, il jandarma komutanları, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlileri katıldı.