Sevgi evlerinde kalan çocuklar buz sporlarıyla tanıştı

Sevgi evlerinde kalan çocuklar buz sporlarıyla tanıştı
Sevgi evlerinde kalan çocuklar buz sporlarıyla tanıştı
- Erzurum'da yürütülen "Buzda Yeşeren Hayatlar Projesi" kapsamında sevgi evlerinde kalan 200 çocuk, curling, short track, buz hokeyi, buz pateni ve artistik buz pateni branşlarında spor yapma imkanı buldu - Profesyonel hocalar eşliğinde antrenman yapan çocuklar, düzenlenen törende buz üstünde hünerlerini sergiledi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da yürütülen bir proje kapsamında sevgi evlerinde kalan ve curling, short track, buz hokeyi, buz pateni ve artistik buz pateni branşlarında ilk kez spor yapma imkanı bulan çocuklar, hünerlerini sergiledi.

Türkiye Buz Pateni Federasyonu'nun desteğiyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen "Buzda Yeşeren Hayatlar Projesi" kapsamında, 7 ildeki sevgi evlerinde kalan ve buz sporlarını yapma imkanı olmayan 200 çocuğa, kentteki salonlarda antrenörler gözetiminde eğitimler verildi.

Aldıkları temel eğitimlerin ardından, curling, short track, buz pateni, artistik buz pateni ve buz hokeyi oynayan çocuklar, Aziziye Yolu üzerindeki Buz Arena'da hünerlerini sergiledi.

Projenin kapanış töreninde, buzun farklı branşlarında gösteri yapan çocuklar, katılımcılardan büyük ilgi gördü. 

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu, burada yaptığı konuşmada, buz üzerinde yapılan her türlü projenin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Büyük hazırlık çalışması neticesinde hayata geçirilen projenin önemli olduğunun altını çizen Okuyucu, şunları kaydetti:

"Bu projeyle civar illerdeki çocukları da buz ve kış sporlarıyla tanıştırdık. Erzurum'un sosyal ve turistik yerlerini, kültürel ögelerini görme şansı yakaladılar. Hem sportif hem de sosyal anlamda çocukların hayatına dokunan çok önemli bir proje. Sevgi evlerinde kalan çocukların buzla tanışması bizi çok mutlu etti. Federasyon olarak ilk gün de son gün de projenin içerisinde olduk, katkı sunmaya çalıştık. Çok başarılı sonuçlandığı kanaatindeyim."

- "Çocuklarımız ilk kez buzla tanıştı"

Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de projenin altı ay sürdüğünü ve sevgi evlerinde kalan 200 çocuğun ilk kez buzda spor yapma imkanı yakaladığını ifade etti.

Yurtlarda yetişen çocukların buz sporlarından faydalanmasını sağladıklarını anlatan Taşkesenligil, "Buradaki çocuklarımız ileride belki olimpiyatlarda, dünya ve Avrupa şampiyonalarında ülkemizi temsil edecek" dedi.

Proje koordinatörü Güngör Şenses ise proje kapsamında curling, short track, buz pateni, artistik buz pateni ve buz hokeyi branşlarında 14 antrenörün görev yaptığını anımsatarak, "Projemiz, hiç buzu tanımayan, buzda spor yapma imkanı olmayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yurtlarında kalan çocuklara yönelikti. Amacımız, yetenekli olanları alıp, değerlendirmekti. Çocuklarımız ilk kez buzla tanıştı" ifadelerini kullandı.