Sigaranın zararlarını resimle anlattılar

Sigaranın zararlarını resimle anlattılar
Sigaranın zararlarını resimle anlattılar
- "Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri sigaranın zararlarını yaptıkları resimlerle anlatmaya çalıştı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da " Dünya  Tütünsüz Günü" dolayısıyla düzenlenen etkinlikte lise öğrencileri sigaranın zararlarını yaptıkları resimlerle anlattı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Erzurum Büyükşehir Belediyesince "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" dolayısıyla Havuzbaşı Kent Meydanı'nda program düzenlendi.

Halk Sağlığı Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya, burada yaptığı konuşmada, sigaranın zararlarının herkes tarafından bilindiğini, sigaranın başta kanser olmak üzere birçok hastalığın sebebi olduğunu ve özellikle gençlerin risk altında olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü üyesi ülkelerde 1987 yılından bu yana 31 Mayıs'ın Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlandığını dile getiren Çankaya, "Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa bu sayının önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacağı düşünülmektedir" diye konuştu.

Sigaranın ekonomiye de çok büyük zararı olduğunu ifade eden Çankaya, Türkiye 'de her yıl sigara için 25 milyar dolar harcandığını söyledi.

Çankaya, 2009 yılında Dumansız Hava Sahası uygulaması başlatıldığını hatırlatarak, "Sigara sadece aktif içicilere değil, tüketildiği süreçte yakınındakilere de zarar vermektedir. Sigara içtiği için ölen her 9 kişi içmediği halde bir kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Sigara, yılda 100 bin insanımızın hayatına mal olmaktadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Nurhan Döner, Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile sigaranın zararlarını anlatan şarkılar seslendirdi.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Muharrem Altunkaynak'ın hazırladığı grafik sergisi açıldı. Erzurum Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri yaptıkları resimlerle sigaranın zararlarını anlatmaya çalıştı.

Etkinlikte, katılımcılara karbonmonoksit testi de yapıldı.