Sporla hayata tutundular

Sporla hayata tutundular
Sporla hayata tutundular
- Erzurum'da açılan spor kursları, riskli bölgelerde yaşayan dezavantajlı çocuk ve gençlerin madde bağımlısı olmalarını engelleyip, kötü alışkanlıklardan uzak tutulmalarını sağladı - Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taşkesenligil: "Amacımız, çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp rehabilite etmek ve topluma kazandırmak"

ERZURUM (AA) - FAHRETTİN GÖK - Erzurum'da, gençlerin zararlı alışkanlıklarından korunması, uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadele ve sosyalleşmelerinin sağlanması amacıyla başlatılan sportif faaliyetler sayesinde onlarca çocuk ve genç hayata tutundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın "bağımlılıkla mücadele" kapsamında gençlerin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeleri tüketiminin azaltılması ile sağlıklı bir neslin oluşmasına zemin hazırlanabilmesi adına yürüttüğü çalışmalar Erzurum'da amacına ulaştı. Bu çerçevede, kentteki tüm spor salonlarında uzman ve antrenörler gözetiminde verilen boks, karate, tekvando, muay-thai, judo, güreş, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, eskrim ve diğer spor dallarındaki eğitimler, çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dezavantajlı gruplara yönelik kurslarla yüzlerce kişinin kötü alışkanlıklarını bırakıp, sporla buluşturulduğunu söyledi.

Başlattıkları 5 projenin şu anda sürdüğünü belirten Taşkesenligil, "Bunların temel amacı, çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp rehabilite etmek, topluma kazandırmak. Bunlar da mevcut spor salonlarımızda uzman antrenör ve ekiplerimiz tarafından sağlanıyor" dedi.

 

- "Riskli bölgelerden milli sporcular çıktı" 

 

Gençlerin rehabilitesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın çok önemli bir projesi olduğunu anımsatan Taşkesenligil, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün görev kapsamı içinde sosyal, kültürel ve sanatsal yönlerdeki aktivitelerin yer aldığını anlattı.

Risk aralığındaki, 15-18 yaşında olan ve özellikle "varoş" diye tabir edilen kenar mahallelere yönelik çalışmalarda bütün amaçlarının bu bireyleri topluma kazandırmak olduğunu dile getiren Taşkesenligil, şunları kaydetti:

"Özellikle risk taşıyan bölgelerdeki çocuklarımız önemli başarılar elde etti. Bunlardan biri olan Murat Uğurlu, muay-thai'de Balkan şampiyonu oldu. Boksta Batuhan Muhammet Aydoğan  Avrupa ikincisi, Ahmet Okçu Avrupa üçüncülüğünü elde etti. Onur Tavşan, Okan Şimşek, Selimcan Dağıstanlı da başarılı sporcularımızdan bazıları. Bunlar hep Erzurumlu çocuklar, o bölgelerde yetişmiş ve kurtarılmış, milli sporculardır. Kötü alışkanlıklarını bırakmış, spor salonlarımızda antrenörler gözetiminde branşlarının zirvesine çıkmış çocuklarımız. Madde bağımlısı olup olmadıklarını söylememiz zor ancak bunlar risk taşıyan bölgelerin çocukları."

Taşkesenligil, bu bölgede yaşayanların özellikle savunma sporlarına daha çok ilgi gösterdiğini, var olma mücadelesi veren çocuklarda başarı oranının daha yüksek olduğunu sözlerine ekledi. 

Tekvando antrenörü ve eski milli sporcu Abdullah Tortumlu da spor alışkanlığı edinen gençlerin fiziğini çalıştırdığı için, uyuşturucu ve geçici zevk veren maddelerden uzak durduğunu vurguladı.

Kötü alışkanlıklardan kurtulup, milli takıma seçilen sporcuları olduğunu belirten Tortumlu, "Bu şekilde örneklerimiz, milli sporcularımız da var. İleri boyutta değil de böyle küçük boyuttaki kötü alışkanlıklarından sıyrılıp, sporla daha güzel bir yaşantıya geçen sporcularımız oldu. Mevcut ortamda çocuklarımız çok güzel yetişemiyor. Sokakta çeşitli maddeler ve sigara içen çocuklarımızı spora kazandırdık. Bu sonuçları aldıkça da daha mutlu oluyoruz, daha güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.