STK'lardan PKK'ya "silah bırak çağrısı"

STK'lardan PKK'ya "silah bırak çağrısı"
STK'lardan PKK'ya "silah bırak çağrısı"
- Doğu Anadolu'daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, terör olaylarına karşı Diyarbakır'da 15 Eylül'de yapılan ortak çağrıya destek vererek, PKK'ya 'silah bırak' çağrısını yineledi - ESTP Başkanı Güvendi: "Geçmişte birtakım hatalar vardı ama bertaraf edildi. Bundan sonra artık, doğusuyla batısıyla el ele vererek, ülkemizin güzelliklerini birlikte yaşamalıyız, artık silahlar susmalı, PKK silah bırakmalı" - Memur-Sen Kars İl Temsilcisi Keleş: "Artık bitsin bu terör saldırıları, artık teröristler silahları bıraksınlar çekilsinler" - İHH Iğdır Temsilcisi Ulaş: "Bir şekilde bunun sonlandırılması, şu yaşanan olaylara artık bir nokta koyulması lazım. İnsanlar arasında nifakı değil kardeşliği çoğaltmak lazım"

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu'daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yaşanan terör olaylarının en büyük zararı bölge halkına verdiğini belirterek, bölücü terör örgütüne silah bırakma çağrısı yaptı.  

Diyarbakır'da 15 Eylül'de Memur-Sen öncülüğünde PKK 'ya karşı yapılan "silah bırak" çağrısına destek veren sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bu çağrıyı yineledi. 

Erzurum Sivil Toplum Platformu (ESTP) Başkanı Mustafa Güvendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terörün Çözüm Süreci'nin bölge halkının yüzünde yarattığı tebessümü ortadan kaldırdığını ifade etti. 

Çözüm Süreci döneminde insanların mutlu ve umutlu olduğunu dile getiren Güvendi, "Herkes büyük bir ümitle bu sürecin devam etmesini istiyordu çünkü ateş düştüğü yeri yakar. Terörün en büyük mağduru yine Doğu ve Güneydoğu halklarıdır" dedi. 

Güvendi, yol kesmekle araç yakmakla hiç kimsenin hak arayamayacağını, terörün tek derdinin savaş ve kaos ortamı yaratmak olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Devlet ciddi anlamda sabır gösterdi, terörün en büyük zarar verdiği unsur, yine Kürt kardeşlerimizdir. Ülkemiz, doğusuyla batısıyla güneyiyle güzel bir ülkeTürkiye 'nin hiçbir bölgesinde özgürlükler noktasında kısıtlama yaşanmıyor ve yapılmıyor. Geçmişte birtakım hatalar vardı ama bertaraf edildi. Bundan sonra artık, doğusuyla batısıyla el ele vererek, ülkemizin güzelliklerini birlikte yaşamalıyız, artık silahlar susmalı, PKK silah bırakmalı." 

- "Teröristler silah bırakıp çekilsinler" 

İlim Yayma Cemiyeti Kars Şube Başkanlığı görevini de yürüten Memur-Sen Kars İl Temsilcisi Ebubekir Keleş de Diyarbakır'da 600 sivil toplum kuruluşunun ortak çağrısına katılarak, terörün sona ermesi ve kardeşliğin ortaya konulması için çaba gösterdiklerini ifade etti. 

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada, yaşanan terör olaylarına rağmen ateş çemberinde olmayan tek Müslüman ülke olduğunu dile getiren Keleş, şunları kaydetti: 

"Büyük millet oluşumuzu içine sindiremeyen fitneciler, fesatlar, bozguncular, teröristler, içeride ve dışarıda kardeşliğimizi zedelemek için bizi de etrafımızda yanan ateş çemberinin içine çekmek için ellerinden gelen her türlü çabayı sarf ediyor. Bizler de artık 'bitsin bu terör' diyoruz. Artık bitsin bu terör saldırıları, artık teröristler silahları bıraksınlar çekilsinler." 

-"Bölgeye en büyük zararı terör veriyor"

Keleş, terörün en büyük zararını Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan halkın çektiğine de işaret ederek, şunları söyledi: 

"Esnaf, siftah etmeden dükkanlarını kapatıyor. İşçimiz huzursuz, memurumuz huzursuz, artık kimse bölgemize gelmez oldu. Bunun da tek kaynağı terördür. Terör, Doğu ve Güneydoğu'da en büyük katliamı, en büyük tahribatı, en büyük zararı yapmaktadır. Köprüleri havaya uçuruyor, köylülerimiz şehirlere inemez hale geliyor. İş makinelerini yakıyor, köylere kentlere giden hizmetlerimizi engelliyor. Barajları yakıyor, çiftçimiz oradaki barajlardan yararlanması gerekirken yaralanamaz hale düşüyor. Teröre 'dur' diyoruz, bitsin bu terör.''

- "Olaylara artık bir nokta koyulması lazım"

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Iğdır Temsilcisi Hikmet Ulaş da yaşanan terör olaylarına artık bir nokta koyulması gerektiğini söyledi.

Terörden en büyük zararı yine bölge halkının çektiğine işaret eden Ulaş, şöyle konuştu:  

"Bir şekilde bunun sonlandırılması, şu yaşanan olaylara artık bir nokta koyulması lazım. İnsanlar arasında nifakı değil kardeşliği çoğaltmak lazım. Biz birlik ve bütünlük için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz, yapacak durumdayız. Biz bir yardım kuruluşuyuz, dünyanın her yerinde, Türkiye'nin her yerinde kim olursa olsun elimizi uzatabilecek durumdaysak uzatırız. Bu sürecin herkese zararı var, Kürt, Türk, Laz, herkese... Türkiye'nin hangi bölgesinde olursa olsun herkese az çok bir zararı dokunuyor."