Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanı Baştimar: - "Bu saldırıların birlik ve beraberliğe zarar vermesine izin verilmemeli, sağduyu ile hareket edilerek toplumun sükuneti sağlanmalıdır'' - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: - "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli birlik ve beraberliğine, istikrarlı büyümesine, huzur ve barışına gölge düşürmek isteyen ve ülkenin dirliğine nifak sokma girişiminde bulunanların yapmış olduğu terör eylemlerini esefle kınıyorum"

ERZURUM/KARS (AA) - Kars ve Ardahan'da basın açıklaması yapılarak, Şanlıurfa'nın Suruç ve Ceylanpınar ilçeleri ile Kars ve Adıyaman'da yaşanan terör olayları kınandı. 

Kars-Ardahan Bölge Barosu Başkanı İbrahim Baştimar, yaptığı açıklamada, baro olarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve ülkenin pek çok yerinden bir araya gelen gençlerin ölümüne ve yaralanmasına neden olan terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınadıklarını belirtti.

Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyen Baştimar, ''Hiçbir gerekçe sivilleri hedef almayı meşru hale getiremez. Bu nedenle terörün her türlüsünü kınıyoruz'' dedi.

Baştimar, etnik, mezhepsel, bölgesel, dinsel kimliklerin ön plana çıkarılmasının, nefret söylemine ve ötekileştirmeye yol açarak, kin ve düşmanlık tohumlarının ekilmesine neden olduğunu belirterek, "Bölgeyi terörize etmek isteyenler bu politikaların sonuçlarından yararlanmakta ve sonuçta masum halk bunun bedelini canı ile ödemektedir. Orta Doğu ve özellikle Suriye 'nin içinde bulunduğu anarşi ve terör için yeterli önlem alınmaması durumunda ülkemiz için de büyük bir tehlike olacaktır. Bu saldırılar, maalesef ülkemizin huzur ve barışına yönelik tehdidin boyutunun oldukça büyük olduğunu göstermektedir. Bu saldırıların birlik ve beraberliğe zarar vermesine izin verilmemeli, sağduyu ile hareket edilerek toplumun sükuneti sağlanmalıdır" diye konuştu.

Bunun için devletin bütün birimlerinin üzerlerine düşen görevleri yerine getirerek, olayın fail veya faillerini en kısa zamanda ortaya çıkarması gerektiğini ifade eden Baştimar, bu tür olayların faili meçhul kalmasının başka büyük olayların daha kolay yapılmasına zemin hazırlayacağına dikkati çekti.

- Erzurum

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Şanlıurfa, Kars ve Adıyaman'da yaşanan terör olaylarına tepki gösterdi.

Sekmen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli birlik ve beraberliğine, istikrarlı büyümesine, huzur ve barışına gölge düşürmek isteyen ve ülkenin dirliğine nifak sokma girişiminde bulunanların yapmış olduğu terör eylemlerini esefle kınadığını belirtti.

Terör saldırılarına tepki gösteren Sekmen, "Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için Şanlıurfa ve Adıyaman illerimizde görev yaparken hain saldırılar sonrası şehitlik mertebesine erişen güvenlik görevlilerimize, Suruç ilçesindeki bombalı saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'nin İstikrarını Bozamayacaklar"

MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Taner Bayır, terörün bir süreliğine topluma zarar verse de yok olmaya mahkum olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısını kınayan Bayır, "Türkiye'nin istikrarsızlığı için çabalayan mihrakların eylemleri hedefine ulaşamayacaktır" dedi. 

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyadaki yerini hazmedemeyenlerin, kötülük pompalamaya, ölüm kusmaya devam etse de Anadolu kardeşliğini bozamayacaklarının altını çizen Bayır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yüzyıllar boyu, her türlü zorluk ve acıya birlikte göğüs gererek galip çıkmayı başaran milletimiz, yolundan ve kardeşlik ikliminden uzaklaşmadan yürüyüşünü sürdürecektir. Terörün, milleti, dini, iyisi, kötüsü, haklısı, haksızı ve hiçbir mazereti olamaz. Terör, terördür, kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, hangi gerekçeye sahip olursa olsun, karşısındayız."