Süs havuzunda "buz pateni" eğitimi

Süs havuzunda "buz pateni" eğitimi
Süs havuzunda "buz pateni" eğitimi
- Erzurum'da etkili olan soğuk havanın ardından donan 1800 metrekarelik süs havuzunda, aynı anda 80 kişiye ücretsiz buz pateni eğitimi veriliyor - Buz pateni hocası İlter: "Kış şartlarını, soğuğu spora, eğlenceye çevirme şansımız var"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ/SAGİP SEZGİNER - Erzurum kent merkezinde etkili olan soğuk havanın ardından donan süs havuzunda vatandaşlar hem buz pateni öğreniyor hem de gösteri yapıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan soğuk havanın ardından Erzurum Kent Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önündeki 1800 metrekarelik süs havuzu buzla kaplandı. 

Bu durumu fırsat bilen Büyük Okyanus Spor Kulübü, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve  Türkiye Buz Pateni Federasyonu'nun desteğiyle süs havuzunu buz pistine dönüştürdü.

Kulüp başkanı Eren İlter ile yardımcı antrenörler tarafından süs havuzunda gündüz ve akşam saatlerinde her yaş grubuna buz pateni eğitimi veriliyor.

Bazı vatandaşlar düşe kalka buz üstünde ayakta durmaya çalışırken, bazıları da yürüteç ve yere yatırılan dört kişinin üzerinden atlayarak gösteri yapıyor.

Büyük Okyanus Spor Kulübü Başkanı İlter, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Buz Pateni Federasyonu, Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle buzla kaplı havuzda 7'den 70'e herkese eğitim verdiklerini söyledi.

İsteyen herkese ücret almadan buz pateni öğrettiklerini anlatan İlter, "Belediye bütün malzemeleri sağlıyor. Buraya gelen 7'den 70'e herkes buz pateni öğrenebilir. Özellikle doğal havuzu tercih ettim. Çünkü buradan şu ana kadar 20-30 milli sporcu çıktı. Hatta bunlardan bir tanesi dünya şampiyonasında bin metrede yedinci oldu" ifadelerini kullandı.

"Erzurum'un kış şartlarını, soğuğunu spora, eğlenceye çevirme şansımız var" diyen İlter, soğukların devam etmesi durumunda eğitimlerin bir ay süreceğini ifade etti.

İlter, süs havuzunda aynı anda 80 kişinin paten yapabildiğine değinerek, Erzurumluları doğal pistte paten yapmaya davet etti.

Yardımcı antrenör Muhammet Akbulut da Erzurum halkını eğlendirmeye, sporla buluşturmaya çalıştıklarını bildirerek, "Sevdiğimiz bir spor. Buz pateni yapmak gerçekten çok eğlenceli. Sekiz yıl önce burada buz pateni yapmayı öğrenmiştim, şimdi çocuklara öğretiyorum" diye konuştu.

Doğal pistte buz pateni yapan vatandaşlarda güneşli havada buz pateni yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, kendilerine bu imkanı sunan kulüp yöneticilerine teşekkür ettiler.