Tarihi eserlerin çevresi düzenleniyor

Tarihi eserlerin çevresi düzenleniyor
Tarihi eserlerin çevresi düzenleniyor
ERZURUM (AA) - Erzurum kültür mirasının önemli iki eseri olan Murat Paşa Camisi ve hamamında çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor.Yakutiye Belediye...

ERZURUM (AA) - Erzurum  kültür mirasının önemli iki eseri olan Murat Paşa Camisi ve hamamında  çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, bu iki tarihi eser için önce kamulaştırma, ardından çevre düzenleme çalışması yapılacağını bildirdi.

Kamulaştırma için ayrılan bütçenin 1,1 milyon lira olduğunu ifade eden Korkut, bu rakamın yükselebileceğini, çevre düzenlemesi için de ayrı bir bütçe çalışması yapılacağını kaydetti.

Korkut, kamulaştırma çalışmalarının başladığını belirterek, kötü yapılaşmanın 1 yıl içinde temizlenerek eserlerin gün yüzüne çıkarılmasının planlandığını söyledi.

Kültür mirasının korunması ve yarınlara taşınması için önce kötü yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Korkut, şunları ifade etti:

"Erzurum merkezini oluşturan çekirdek şehir sınırlarında 300'ü aşkın tarihi eser bulunuyor. Maalesef bu eserlerin büyük bir bölümünden Erzurum halkının dahi haberi yok. Yanından geçerken görmediğimiz eserler var bu şehirde. Bu anlayışın değişmesi gerekiyor. Bunun için önce eseri ortaya çıkaracaksınız, çevresini açacaksınız ve sonra burada nadide bir eser var diyeceksiniz. Bu emek gerektiriyor. Bu eserlerden ikisi de Murat Paşa Camisi ve hamamı. İki tarihi kıymetin gün yüzüne çıkması için çalışma başlattık. Kamulaştırmanın ardından çevre düzenlemesi yapacağız."


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Belediye

  ,

  lira

  ,

  kültür

  ,

  bütçe