Tekman'daki kurumlarda "Kürtçenin yasaklandığı" iddiası

Tekman'daki kurumlarda "Kürtçenin yasaklandığı" iddiası
Tekman'daki kurumlarda "Kürtçenin yasaklandığı" iddiası
- Kaymakam Ün: - "Haberler gerçeği yansıtmıyor" - "Temel amaç kamu personelinin kendi aralarında anlaşılabilir dil ve üslup ile iletişim kurmalarının sağlanmasıdır. Halihazırda kamu kurumlarımızda Türkçe bilmeyen vatandaşlarımızla kendi ana dillerinde kamu hizmetinden faydalanabilmelerinin özenle üzerinde durulmaktadır"

ERZURUM (AA) - Tekman Kaymakamı Lütfullah Ün, ilçede bulunan kurumlarda veya herhangi yerde bir dilin konuşulmasının yasaklamasının söz konusu olmadığını söyledi.

Ün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gazete , televizyon ve internet sitelerinde yer alan, Kürtçenin ilçede yasaklandığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bu konuyla alakalı basın açıklamasını kaymakamlığın internet sitesinde yaptıklarını ifade eden Ün, "Halen bazı yapılar yazılı ve görsel basın aracılığıyla kendilerine malzeme çıkartmaya çalışıyor. Tekman halkı ise bu yalanlara inanmıyor, gülüp geçiyor. Her gittiğimiz ortamda bizlere desteklerini belirtiyorlar. Geldiğimiz günden beri birilerinin bizden rahatsız olduğunu ve amaçlarının bizi yıldırmak olduğunu biliyoruz. Ancak bizler milletimize hizmet etmekten yılmayacağız" dedi.

Tekman Kaymakamlığı resmi sitesinde yayımlanan açıklama şöyle:

"Kaymakamlığımız makamınca 14.08.2015 tarih ve 456 Sayılı ve bu yazının düzeltilmiş hali olan 19.08.2015 tarih ve 463 sayılı yazıda belirtilen hususlarda hiçbir şekilde kamuda veyahut vatandaşlara hizmet sunumunda herhangi bir dilin yasaklanması söz konusu olmayıp ilgili yazı kamu personelinin iletişim ve yazışmalarında Türkçe resmi dili kullanmasının hatırlatılması olup personelin kendi aralarında anlaşılabilir bir dil ve üslup ile konuşma gerekliliği vurgulanmıştır. Gerek personelimizin özel işlerinde gerekse vatandaşlarla kurduğu irtibatta Türkçe dışında herhangi bir dilin kullanılmasının yasaklanması söz konusu değildir. İlgili yazılarımızdaki temel amaç kamu personelinin kendi aralarında anlaşılabilir dil ve üslup ile iletişim kurmalarının sağlanmasıdır. Halihazırda kamu kurumlarımızda Türkçe bilmeyen vatandaşlarımızla kendi ana dillerinde kamu hizmetinden faydalanabilmelerinin özenle üzerinde durulmaktadır."


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  haber

  ,

  Kamu

  ,

  Tarih

  ,

  iletişim

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  açıklama

  ,

  hizmet

  ,

  2015