Tortum Gölü ve Şelalesi'ne koruma amaçlı imar planı

Tortum Gölü ve Şelalesi'ne koruma amaçlı imar planı
Tortum Gölü ve Şelalesi'ne koruma amaçlı imar planı
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin, Tortum Gölü ve Şelalesi'ne koruma amaçlı imar planı çalışması yaptıı bildirildi.Belediyeden yapılan...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin, Tortum Gölü ve Şelalesi'ne koruma amaçlı imar planı çalışması yaptıı bildirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamay göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Erhan Ertan, Uzundere Kaymakamı Arslan Uzan, Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Erzurum Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Şennur Arınç Akkuş ve diğer yetkililer, imar çalışmasıyla ilgili doğal sit alanlarını gezdi.

Söz konusu çalışmanın birinci etap kısmında, zemin hakim titreşim periyodu, zemin frekansı, zemin büyütme değerleri, ortam sıkılığı, sökülebilirlik zemin formasyonları ve yer altı su seviyesi ayrıntılı data kaydedilecek şekilde hazırlandı. Bu çalışma süresince alanda 42 sismik kırılma etüdü, 50 microtremör kaydı ve 8 adet düşey elektrik sondaj çalışması yapıldı.

Tortum Gölü ve Şelalesi'nde, Jeolojik ve Jeoteknik Etüt Çalışmaları'nın ikinci etabı kapsamında da sondaj çalışması başlatıldı.