Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay:

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay:
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay:
- "Taksitli alışverişlerde uygulanan 7 günlük cayma hakkı, birçok vatandaşın sorununa çare olmadı. Cayma süresi kapsamına kredi kartıyla yapılan alışverişler de eklenmeli"

ERZURUM (AA) - Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) üyesi Nihat Altay, tasitli alışverişlerdeki 7 günlük cayma süresi kapsamına kredi kartıyla yapılan alışverişlerin de eklenmesi gerektiğini belirtti.

Altay, yaptığı yazılı açıklamada, taksitli alışverişlerde uygulanan 7 günlük cayma hakkının birçok vatandaşın sorununa çare olmadığını belirtti.

Yönetmelikte değişiklik yapılarak, kanun maddesinin faydalı hale getirilmesi gerektiğini aktaran Altay, açıklamasında şunları kaydetti:

"6502 sayılı Tüketici Kanununun 17. Maddesine göre vatandaşların taksitli alışverişlerde ürünü aldığı günden itibaren 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin, cezai şart ödemeksizin cayma hakkı bulunmaktadır. Ancak 17. maddeye ait yönetmenliğe göre cayma hakkı kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişler için geçerli değildir. Bu da vatandaşın sorununa çözüm olmayarak fayda sağlamamaktadır. Günümüzde taksitli alışverişlerin büyük kısmını kredi kartı ile yapılan alışverişler oluşturmaktadır. Senetle veya defterlerle yapılan tasitli alışverişler çok azaldığı gibi yakın zamanda tamamen bitecektir. Mesafeli satışlarda kredi kartı veya senet şartına bakılmaksızın iade hakkı bulunmaktadır. Aynı şartın taksitli alışverişler içinde geçerli olması gerekrmektedir. Bu yüzden tasitli alışverişlerdeki 7 günlük cayma süresi kapsamına kredi kartıyla yapılan alışverişler de eklenmelidir."


  ETİKETLER:

  Kredi Kartı

  ,

  Kredi

  ,

  çare