Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca:

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca:
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca:
-"Verdiğimiz başarılı eğitimler sayesinde dağcılığa olan ilgi her geçen gün artıyor. Amacımız dağcılığı, sporu yaygınlaştırmak, bunun için çalışıyoruz"

ERZURUM (AA) -  Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, düzenledikleri eğitim programları sayesinde dağcılığa ilginin her geçen gün arttığını, lisanslı sporcu sayısının 37 binlere ulaştığını söyledi.

Karaca, yaptığı açıklamada, 77 dağcının katılımıyla Palandöken Dağı'nda düzenledikleri "İleri Seviye Kış Gelişim ve Eğitim Kampı"nı başarılı bir şekilde tamamlandıklarını belirtti.

Kampta yaptıkları sınavı geçenlerin, Eylül ayında Kaçkarlar'da yapacakları bir üst eğitime katılma hakkı kazandığını ifade eden Karaca, "Bu tür eğitimler dağcılığa olan ilgiyi arttırıyor. Amacımız dağcılığı, sporu yaygınlaştırmak. Bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

Karaca, yılda üç, dört kez dağcılık temel eğitimleri düzenlediklerini ve sporcuların eğitimli şekilde dağcılık faaliyetini yapmasını sağladıklarını belirterek, bu spora ilginin her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Ciddi ve dürüst sporcular yetiştirmeye çalıştıklarının altını çizen Karaca, "Devletin resmi bir kurumu olarak faaliyetler düzenliyoruz. Dağcılarımız, zorluklarla mücadele etmeyi, karda, kışta, çığda barınmayı, hayatta kalmayı öğreniyorlar" dedi.

Karaca, "Göreve geldiğimizde kulüp sayımız 25 idi,  bugün 960 civarında kulüp var. Sadece 23 ilde aktiftik, artık 79 ilde aktifiz. Türkiye'de 919 lisanslı sporcu vardı. Biz düzenlediğimiz eğitimlerle başarılı olanlara lisans verdik ve bu sayıyı 37 binlere ulaştırdık. Bu sporcularımızın hepsi dağcılığı aldıkları eğitimlerle yapıyor. Ciddi, dürüst sporcular" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Bugün

  ,

  eylül

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  Resmi

  ,

  Lisans

  ,

  Kulüp