"Türkiye ile 53 milyar dolarlık ticaret hacmini genişleteceğiz"

"Türkiye ile 53 milyar dolarlık ticaret hacmini genişleteceğiz"
"Türkiye ile 53 milyar dolarlık ticaret hacmini genişleteceğiz"
- Arap Devletler Ligi Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Naciri: "2014 yılını 53 milyar dolarla kapattık. 53 milyar doları düşük görüyoruz ve bunun artması için elimizden gelen çabayı sarf edip, iş birliklerini geliştireceğiz" - "Cazibe merkezi Türkiye'nin ekonomisini başarılı görüyoruz. Coğrafi konumu çok önemli"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Arap Devletler Ligi Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Mohamed El Fatah Naciri, Arap ülkeleri için Türkiye'nin önemine işaret ederek, "2014 yılını 53 milyar dolarla kapattık. Ticaret hacminde ağırlık Türkiye tarafında. Özellikle 53 milyar doları düşük görüyoruz ve bunun artması için elimizden gelen çabayı sarf edip, bu birliklerini geliştireceğiz" dedi. 

Naciri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki 2005'te 7,5 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2014'te 53 milyar dolara çıktığını, karşılıklı ticaretin önemli hale geldiğini söyledi.

Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki iş birliğinin artarak devam edeceğini vurgulayan Naciri, "Türkiye'nin özellikle endüstri konusunda çok büyük bir tecrübesi ve farklı alanlarda bir işleme hacmi var. 2014 yılını 53 milyar dolarla kapattık. Son on yılda özellikle on katı kadar ticaret hacmi büyüdü. Ticaret hacminde ağırlık Türkiye tarafında. Özellikle 53 milyar doları düşük görüyoruz ve bunun artması için elimizden gelen çabayı sarf edip, bu iş birliklerini geliştireceğiz" diye konuştu.

Akdeniz'in en çok yatırım çeşitliliği arz eden ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Naciri, Türkiye'nin çok farklı imkanları olduğunu belirtti. 

Bu imkanların değerlendirilmesi için de çalışmalar yaptıklarını anlatan Naciri, "Türkiye'nin özellikle Akdeniz'in en büyük ticari hacmine sahip ülke olması, farklılık arz eden ticaret hacmine sahip olması aynı zamanda jeopolitik açıdan Asya, Avrupa , Karadeniz ve Akdeniz arasında geçiş noktası olması, ticari hacmine önem katıyor. Onun için Türkiye önemli bizim için" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye bizim için çok önemli"

Naciri, Türkiye'nin coğrafi konumu açısından vazgeçilmez noktada olduğuna dikkati çekerek, "Siyasi, ticari, ekonomik hiçbir açıdan Türkiye'yi devre dışı bırakamazsınız. Türkiye bulunduğu konum itibarıyla hem Arap ülkeleri için hem batı ülkeleri için çok önem arz eden bir ülke. Özellikle Türkiye'nin bir sürü yatırım imkanları var. Sağlık, turizm, madencilikten tutunda inşaat alanına kadar çok farklı yatırım alanları var. Onun için Türkiye bizim için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bölgenin en başarılı ekonomisine sahip ülkelerden biri olduğunu söyleyen Naciri, bu imkanların yatırımcıları cezbettiğini ifade etti.

"Cazibe merkezi Türkiye'nin ekonomisini başarılı görüyoruz" diyen Naciri, Erzurum'a önemli yatırımlar yapabileceklerini belirtti.

Naciri, Çözüm Süreci'ne ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sadece Doğu'da değil, tüm Orta Doğu'da barış istiyorum. Barış süreci çok önemli bir süreç. Barış sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması hem bölge için hem Türkiye için avantaj. Biz de barış sürecinin olumlu sonuçlanmasını dört gözle bekliyoruz. Çünkü barış süreci olumlu şekilde sonuçlandığı zaman bölgeye hem çok büyük yatırımlar gelecek hem de barış ortamı huzur, yatırım ve fayda getirecektir."