Türkiye Kamu-Sen üyelerinden bordro yakma eylemi

Türkiye Kamu-Sen üyelerinden bordro yakma eylemi
Türkiye Kamu-Sen üyelerinden bordro yakma eylemi
ERZURUM (AA) - Türkiye Kamu-Sen üyeleri, kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarına yapılan zammı "bordro yakma" eylemiyle protesto etti.Havuzbaşı...

ERZURUM (AA) - Türkiye Kamu -Sen üyeleri, kamu çalışanları ve emeklilerin maaşlarına yapılan zammı "bordro yakma" eylemiyle protesto etti.

Havuzbaşı Meydanı'nda toplanarak pankart açan ve çeşitli sloganlar atan grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, 2013 yılı ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olduğunu savundu.

Memur haklarının masa başlarında gasp edildiğini, sorunların yok sayıldığını ifade eden Bayraktar, "2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. İmzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır. 2014 yılında maaşlarına 123 liralık zam yapılmıştır ama yıllık enflasyon yüzde 8,17 oldu" dedi.

Geçen yıl ailenin temel ihtiyaç kalemlerine yüzde 19,6 zam geldiğini belirten Bayraktar, geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğu temel harcamaların 403 lira arttığını dile getirdi.

Bayraktar, kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 lira dikkate alındığında, bir memur ailesinin, geçen yılı 280 lira zararla kapattığını öne sürerek, şöyle konuştu:

"Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda yüzde 12,56'ya denk geliyor. İşte biz, bu yüzden yüzde 12 ek zam istiyoruz. 2014'te 425 lira zam alan var mı? Yok.  Bugün memurlarımız sözde zamlı maaşlarını  aldılar ve acı gerçekle bir kez daha yüzleştiler. Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak 2013 ağustosundan beri, gerçekleri dile getiriyoruz. İmzalanan toplu sözleşmenin defolu olduğunu, memurların haklarının gasp edildiğini ifade ediyoruz."

Açıklamanın ardından Türkiye Kamu-Sen üyeleri yanlarında getirdikleri çıralarla bordrolarını yaktı.

Daha sonra "memurun ayakkabı kutusu" yazdıkları kutunun içinde temsili olarak zam farklarını toplayan üyeler, topladıkları parayı  Ankara 'ya gönderdi.