Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Yarar:

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Yarar:
Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Yarar:
- "(Erzurum'daki atlama kulelerinde yaşanan çökme) Önceden iyi etüt yapılsaymış bu kayma kesinlikle olmazdı"

ERZURUM (AA) -  Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Erzurum'daki atlama kulelerinde meydana gelen çökmeye ilişkin, "Önceden iyi etüt yapılsaymış bu kayma kesinlikle olmazdı" dedi.

Federasyon başkanı Yarar, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Olimpik branşta, 189 madalya ile Türkiye'nin en büyük federasyonu olduklarını belirten Yarar, kendilerinden sonra 154 madalya ile atletizmin geldiğini söyledi.

Erzurum'daki atlama kulelerinin pistlerinde 15 Temmuz 2014'te meydana gelen çökme olayını hatırlatan Yarar, göreve geldikleri dönemde de çeşitli nedenlerle atlama kulelerinin kullanılamadığını ifade etti.

Yarar, göreve geldikten sonra yaklaşık bir yıldan bu yana kullanılamayan kuleleri hazır hale getirdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Fakat bir ay atlama yapıldıktan sonra inşaat uygulaması ve tasarımlardaki hatalardan dolayı çökme oldu. Altını çizerek söylüyorum. Herkes bana 'bu kuleler neden çöktü?' diye soruyor. Bu kule neden çöktü? Toprak kayması, tamam doğru. Bu kulenin tasarımında hata var. Outrun'un tasarımını, yeraltı zemin etütlerinin arzu edilen seviyede yapılmadığını biz teknik olarak inceledik. Yani doğal toprak kaydı da bu böyle oldu değil, bu önlenebilir bir problem miydi? Evet, bu önlenebilirdi. Önceden iyi etüt yapılsaymış, bu kayma kesinlikle olmazdı. Ama tasarımındaki ve inşaat uygulamasındaki hatalardan dolayı maalesef bu çökme gerçekleşti. Bakanlıkla yaptığım görüşmede ağustos ayının sonuna kadar tamamlanacağı ifade ediliyor. Bir daha böyle bir çökme olmaması için çok titiz bir çalışma yapıyorlar. Ama bu onarım faaliyetinin bir parçası olmadığımızı ifade edeyim. Tamamen bakanlık tarafından yürütülmektedir." 

Göreve gelmelerinin ardından gerek sportif gerekse diğer alanlarda yaptığı hamlelerle çok büyük başarılara imza attıklarını anlatan Yarar, bazı basın  yayın kuruluşlarının yaptığı asılsız haberlerle kamuoyunda, kendilerine yönelik bir karalama kampanyası yürütüldüğünü ve "çamur at izi kalsın"  mantığıyla hareket edildiğini ileri sürdü. 

Eski federasyon başkanı Özer Ayık döneminde yapılan harcamaların hesabının sorulması gerektiğini vurgulayan Yarar, gereksiz harcamalarla ilgili konuların hukuka intikal ettiğini dile getirdi.

Yarar, kendileri hakkında ortaya atılan iddiaların kayak sporunu gölgelediğine işaret ederek, "Bizim başarıları, madalyaları konuşmamız lazım. Fakat iş öyle bir boyuta geldi ki çamur üstüne çamur... Cevap vermezsek üstümüze kalacak oldu" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Kayak

  ,

  Yayın

  ,

  İnşaat

  ,

  ağustos

  ,

  ,

  madalya