Türkiye Kızak Şampiyonası

Türkiye Kızak Şampiyonası
Türkiye Kızak Şampiyonası
- Türkiye Kızak Şampiyonası'nda final yarışları gerçekleştirildi

ERZURUM (AA) - Türkiye 'de ilk kez düzenlenen Türkiye Kızak Şampiyonası'nda final yarışları yapıldı.

Türkiye Kızak Federasyonu'nun organizesinde Palandöken Dağı'ndaki bir otelin pistinde başlayan şampiyonaya 5 ilden 53 sporcu katılıyor.

Sporcular, 900 metrelik pistte "naturel" kategoride derece elde etmek için kıyasıya mücadele etti.

Yarışlar sonucunda elde edilen dereceler şöyle oluştu:

Genç Erkekler:

1. Yavuz İpek

2. İsa Güzeloğlu

3. Sait Muhammet Özcan

Genç Bayanlar:

1. Asuman Bayrak

2. Sinem Aydınlı

3. Özlem Hızlı

Küçük Erkekler:

1. Faruk Ömer Aslan

2. İnan Koçlardan

3. Emrecan Özcan

Küçük Bayanlar:

1. Ümay Balcı

2. Doğa Eski

Yıldız Erkekler

1. Berkay Tüysüzoğlu

2. Emre Akın

3. Yusuf Özcan

 

Yarışlar sonunda dereceye girenlere çeşitli ödüller verilirken, bedensel engelli Onur Hüseyin Kılcıoğlu "En azimli sporcu" seçildi.

Federasyon başkanı Serkan Yaşar, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir ilkin gerçekleştirildiğini ve bu şampiyonayla iyi sporcuların bulunmasının amaçlandığını söyledi.

Katılan sporcu sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Yaşar, "İnşallah bunun sayısı gün geçtikçe artacaktır. Önümüzdeki yıl yine Erzurum Palandöken'de dünya şampiyonası etabı yapılacak. Biz bunun uluslararası federasyondan sözünü aldık. İnşallah çok büyük bir organizasyon yapacağız" dedi.

- Özgecan Aslan'ın öldürülmesi

Mersin'in Tarsus ilçesinde, ormanlık alanda öldürüldükten sonra yakılmış halde cesedi bulunan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini de değerlendiren Yaşar, "Aslında buradaki yarışlarımız şölen havasında geçecekti ama Türkiye'de bir Özgecan olayı yaşadık. Biz de federasyon olarak bir karar aldık. Buradaki yarışları şölen havasında geçirmiyoruz. Normalde sanatçı olacaktı, bayağı bir hazırlık yapmıştık. Onları iptal ettik. Özgecan'ın ailesine sabırlar diliyorum. Zaten biz bu sporu bu sebeple yapıyoruz. Cahil olan bu tarz insanları eğitmek için" diye konuştu.