Türkiye'nin en uzun buz şelalesi Erzurum'da bulundu

Türkiye'nin en uzun buz şelalesi Erzurum'da bulundu
Türkiye'nin en uzun buz şelalesi Erzurum'da bulundu
- Erzurum'da araştırma yapan dağcılar, Uzundere ilçesinde 300 metre uzunluğa sahip Türkiye'nin en uzun buz şelalesini buldu - ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı Bayram: "Bölge sürekli olarak karşımıza sürprizler çıkarıyor. Uzundere ilçesi Kirazlı Mahallesi'nde Türkiye'nin şimdiye kadar tespit edilmiş en uzun, en büyük donmuş şelalesini keşfettik"

ERZURUM (AA) -  Erzurum'da araştırma yapan dağcılar, 2900 metre yükseklikte 300 metre uzunluğa sahip  Türkiye 'nin en uzun buz şelalesini keşfetti.

"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali" kapsamında Erzurum'da bulunan dünyaca ünlü Türk dağcılar Tunç Fındık, Anıl Şarkoğlu ile ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı ve festival organizatörü Çetin Bayram, Uzundere ve Tortum ilçelerinde araştırma yaptı. 

Dağcıların, Uzundere ilçesinin Kirazlı Mahallesi'nde sürdürdüğü araştırmada, 2900 metre yükseklikte 300 metre uzunluğunda yeni bir buz şelalesi keşfetti.

ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada çok az yerde buz tırmanışı yapıldığını belirterek, tırmanışın Türkiye'de de yeni yeni yapılmaya başlandığını söyledi.

Erzurum'daki festival dolayısıyla yaptıkları hazırlıklar kapsamında büyük bir sürprizle karşılaştıklarını anlatan Bayram, şöyle konuştu:

"Bölge sürekli olarak karşımıza sürprizler çıkarıyor. Uzundere ilçesi Kirazlı Mahallesi'nde Türkiye'nin şimdiye kadar tespit edilmiş en uzun, en büyük donmuş şelalesini keşfettik. İlk tırmanışı dünyaca ünlü dağcımız Tunç Fındık ile Anıl Şarkoğlu gerçekleştirdiler. 300 metrelik bir donmuş şelalenin adı bile dağcıları ciddi anlamda ürkütüyor. Çünkü ülkemizde daha önce görülmemiş bir şey. Böyle bir şelale olduğu düşüncesi bile dağcıları çok heyecanlandırdı. İletişimde olduğumuz dünyaca ünlü buz tırmanışçılarıyla bunu paylaştığımızda şaşkınlıklarını ve mutluluklarını gizleyemediler. Yükseklikleri 25 ile 300 metre arasında değişen donmuş şelalelerde, 26'sı yurt dışından 172 dağcıyla 4 gün boyunca buz tırmanışı çalışmaları yapacağız." 

-Hazırlıklar tamam

Festival öncesi Lucifer ve Sarı Gelin adı verilen donmuş şelalelerde inceleme yapan Türk dağcı Tunç Fındık da birkaç yıldır Erzurum'un Uzundere ve Tortum bölgelerinde tırmanış yaptıklarına değinerek, festivalin bugün itibarıyla fiilen başladığını ifade etti.

Valilik ve büyükşehir belediyesinin verdiği destekle festivalin uluslararası kimlik kazandığına işaret eden Fındık, "Şu ana kadar şansımız yaver gitti ve her şey yolunda. Şu anda eksi 10 derece ısıda, 2014 yılında ilk tırmanışlarını yaptığımız Cehennem Deresi Vadisi Lucifer 45 metre ve Sarı Gelin 85 metre şelalelerine tırmanış yaptık. Koşullar çok değişken ve buz tırmanışı da bambaşka bir spor . Çok dikkatli olmak gerekiyor" diye konuştu.

Resmi açılışı yarın yapılacak olan festivale yurt içinden 146, 17 ülkeden de 26 dünyaca ünlü dağcı katılacak.