Türkiye'nin Lüksemburg Büyükelçisi Şahinkaya'nın Ankara'ya çağrılması

Türkiye'nin Lüksemburg Büyükelçisi Şahinkaya'nın Ankara'ya çağrılması
Türkiye'nin Lüksemburg Büyükelçisi Şahinkaya'nın Ankara'ya çağrılması
-Lüksemburg'un Ankara Büyükelçisi Conzemius: -"Bizim parlamentomuzda demokrasi sistemi var, o yüzden demokratik hakları olarak istediği görüşleri kabul etmede özgürler" -"Bu konuda demokrasi olduğu için onlara bir şey söyleyemeyeceğim ama Lüksemburg, Türkiye'nin AB uyum sürecinde de Türkiye'yi destekliyor ve bu tür destekleri devam ettireceğiz"

ERZURUM (AA) - Lüksemburg'un Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius, Lüksemburg Parlamentosunun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını kabul etmesi, Türkiye 'nin de Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya'yı Ankara'ya çağırmasına ilişkin, "Bizim parlamentomuzda demokrasi sistemi var o yüzden demokratik hakları olarak istediği görüşleri kabul etmede özgürler" dedi.

Conzemius ile Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak'ı ziyaret ettiler.

Vali Altıparmak, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla Türkiye'deki AB  ülkelerinin büyükelçilerinin farklı şehirlere gittiğini, Lüskemburg ve Finlandiya büyükelçilerinin de Erzurum'a geldiğini belirtti.

Vaskunlahti de Erzurum'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Normalde Ankara'da yaşıyoruz ama Türkiye'nin farklı şehirlerini gezip görerek onlarla ilişkilerimizi güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz. Daha yeni şeyler keşfetmek istiyoruz" dedi.

-"Türk-Ermeni ilişkilerinde de iyileştirici olmayı planlıyoruz" 

Büyükelçi Conzemius ise bir gazetecinin "Lüksemburg Parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını kabul etti ve Türkiye de Büyükelçi Levent Şahinkaya'yı istişare için Ankara'ya çağırdı. Bu konuda görüşleriniz nelerdir" sorusuna "Bizim parlamentomuzda demokrasi sistemi var, o yüzden demokratik hakları olarak istediği görüşleri kabul etmede özgürler" yanıtını verdi. 

"Doğu Anadolu'da Ermeni mezaliminin en fazla yaşandığı yerlerden biri Erzurum. Bu konuyla ilgili kentteki şehitlikleri gezecek misiniz" sorusu üzerine Conzemius, şöyle konuştu:

"Erzurum'da gezilip görülecek oldukça fazla yer var, o yerleri de görmeyi düşünüyoruz. Ayrıca Lüksemburg Hükümeti ile Türk Hükümeti arasında oldukça güçlü ilişkiler var. Bizler bu güçlü ilişkileri sürdürmeyi planlıyoruz. Daha önce söylediğim gibi parlamento bazı kararları verme konusunda özgürdür. Bu konuda demokrasi olduğu için onlara bir şey söyleyemeyeceğim ama Lüksemburg, Türkiye'nin AB uyum sürecinde de Türkiye'yi destekliyor ve bu tür destekleri devam ettireceğiz. Türk-Ermeni ilişkilerinde de iyileştirici olmayı planlıyoruz."

Vali Altıparmak, ziyaret anısına Conzemius ve Vaskunlahti'ye Oltu taşı broş ve plaket hediye etti.