Uçakta kelepçelenen Slovak kadına Türk misafirperverliği

Uçakta kelepçelenen Slovak kadına Türk misafirperverliği
Uçakta kelepçelenen Slovak kadına Türk misafirperverliği
- Viyana-Abu Dabi seferini yapan yabancı bir havayolu şirketine ait uçakta, "business class bölümündeki tuvaleti kullandığı" gerekçesiyle kelepçelenen ve rotası değiştirilerek Erzurum Havalimanı'nda uçaktan indirilen Slovak kadına, Erzurum'daki havalimanı yetkilileri sahip çıktı - Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliği, Erzurum'da bırakılan vatandaşlarını otelde ağırlayıp uçakla İstanbul'a gönderen nöbetçi havalimanı müdürüne teşekkür mektubu gönderdi - Erzurum DHMİ Nöbetçi Müdürü Özcan: "Türk milleti merhametli, şefkatlidir. 60 yaşındaki bir kadına tuvalet yüzünden kelepçe vurulması çok acı verici bir olay"

ERZURUM (AA) - Viyana-Abu Dabi seferini yaparken "business class bölümündeki tuvaleti kullandığı" gerekçesiyle kelepçelenen ve rotası değiştirilerek Erzurum'a zorunlu iniş yapan uçaktan indirilen Slovak kadına, Türk yetkililer sahip çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 21 Ekim'de Avusturya'nın başkenti Viyana'dan Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'ye giden uçağın ekonomi bölümünde seyahat eden 60 yaşındaki Slovakyalı Edita Kmetova'nın iddiaya göre aniden midesi bulandı.

Arka kısımdaki tuvalet yerine, daha yakın olduğu için business class bölümdeki tuvalete giren Kmetova ile bu bölümde seyahat eden yolcular ve kabin görevlileri arasında tartışma yaşandı.

Kmetova, tartışma üzerine uçak personelince kabinde ellerinden kelepçelendi. Pilot, telsizle Ankara 'daki uçuş kontrol merkezine bildirerek, en yakın havalimanına zorunlu iniş izni istedi. Pilot, Erzurum Havalimanı'na yönlendirilen uçağın inişinin ardından havalimanı yetkililerinden "uçuşta sorun çıkardığı" iddiasıyla Kmetova'nın uçaktan alınmasını talep etti. 

Olaya Erzurum DHMİ Başmüdürü Ali Şerit ve Nöbetçi Müdür Abubekir Özcan müdahale etti. 

- "Kadın yolcu kendini ifade edememişti"

Özcan, olaya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, park alanına çekilen uçağa görevli personelle girerek problemin ne olduğunu sorduklarını söyledi.

Kendilerine daha önce telsizle "uçağın inişinin büyük bir olay nedeniyle gerçekleştiği" yönünde bilgi verildiğini dile getiren Özcan, şunları kaydetti: 

"Uçağa girdiğimizde görevlilere sorunun ne olduğunu sorduk ve bize, 60 yaşındaki Edita Kmetova adlı bayanı gösterdiler. O kadın, elleri kelepçeli bir şekilde hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Ben de olayın ne olduğunu sordum ve bana 'tuvaletten kaynaklanan bir mevzu olduğunu' söylediler. O hanımefendiyi aldık ve hemen elindeki kelepçeyi çözdükten sonra uçaktan indirdik. Ben tekrar uçağa döndüm. Görevliler, kadının 'businesteki tuvaleti kullanmak istediğini ve bu nedenle tartışma çıktığını' ifade etti. Ardından beraberimdeki diğer yetkililerle birlikte pilotun yanına gittik ve 'kadının burada mağdur olacağını, büyütülecek bir olay olmadığını' anlattık ancak bizi dinlemediler ve uçak tekrar alandan ayrıldı. Kadın Slovakya vatandaşı olduğu ve başka bir yabancı dil konuşamadığını için kendisini ifade edememiş. Vücut diliyle konuştuğu zaman da bu tartışma olarak ekibe yansımış." 

- Otelde ağırlandı ve uçak bileti alındı

Özcan, olayın ardından gereken yasal kontroller sonrası Slovak yolcuyu bir otele yerleştirdiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Otele götürdüğümüzde kadının psikolojisi altüst olmuştu. Düşünebiliyor musunuz, 200 yolcu içerisinde elleri kelepçeli vaziyette bırakılmıştı. Kendisiyle otelde tercüman aracılığıyla sohbet ederek ona ' Türkiye Cumhuriyetinin emaneti' olduğunu söyledim. O da bana 'siz Müslümanlar, Türkler ne kadar merhametlisiniz, bana bu kadar yakın ilgi gösterdiniz' diye cevap verdi. Sabah olunca onu otelden aldık ve biletini alarak ülkesine aktarmalı olarak gitmesi için  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na yolcu ettik. Biz ananelerimiz gereğince bunu gerçekleştirdik. Başka bir beklentimiz yoktu. Türk halkı olarak misafirler bizim her zaman baş tacımızdır."

Havalimanına günde 3 binin üzerinde yolcu geliş-gidişinin olduğunu, her yolcuyu bir emanet olarak gördüklerini belirten Özcan, "Onların tüm sorumlulukları bize aittir. Türk milleti merhametli, şefkatlidir. 60 yaşındaki bir kadına tuvalet yüzünden kelepçe vurulması çok acı verici bir olay" dedi.

-Büyükelçilikten teşekkür 

Özcan, olayın ardından Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliğinin kendisine, vatandaşları Kmetova'ya gösterdikleri ilgi ve alaka dolayısıyla teşekkür mektubu gönderdiğini, ayrıca Kmetova'nın kızı Suzanna'nın da 3 sayfalık bir teşekkür maili yolladığını bildirdi.