"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"

"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"
"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"
- Festival için kente gelen 172 dağcı, donan şelalelerdeki ilk gün tırmanışlarını tamamladı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da düzenlenen "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali" için kente gelen 26'sı yabancı 172 dağcı, donan üç şelalede tırmanış gerçekleştirdi.

 Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde dağcılar, sabah saatlerinde Uzundere ilçesindeki Serafin ile Tortum ilçesi Uzunkavak Mahallesi'nde bulunan Lucifer ve Sarı Gelin şelalelerine gitti.

Özel kıyafetlerini giydikten sonra şelalelerde akşam saatlerine kadar üstten emniyetli ve lider tırmanışları gerçekleştiren dağcılar, şehir merkezi, civar ilçe ve mahallelerden gelen çok sayıda vatandaş tarafından ilgiyle izlendi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği bölgede tırmanış sırasında üşüyen dağcılar, odun ateşi ve üzerinde kaynatılan çayla ısınmaya çalıştı.  

Uluslararası Dağcılar Birliği (UIAA) Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Akıncı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin ilk gününde iki grup halinde farklı şelalelerde tırmanışlar yaptıklarını söyledi. 

Lucifer ve Sarı Gelin donmuş şelalelerinde 40'a yakın sporcu olduğunu dile getiren Akıncı, şunları belirtti:

"Eski UIAA Buz Tırmanış Komisyonu Başkanı Carlos Teixeira'da aramızda.  Bugün biz buradaydık, yarın da başka bir grup buraya gelip tırmanışlar gerçekleştirecek. Hava, tırmanışlar için çok müsaitti. İyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Gelecek adına umut verici iyi işler için adım atmış olmaktan da mutluluk duyuyorum. Olumsuz bir tepki gelmedi ve sporcularımızın mutlu olduklarını hissediyorum."