"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"

"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"
"Uluslararası Buz Tırmanış Festivali"
- Erzurum'da düzenlenen festivalin üçüncü gününde ünlü dağcılar, 300 metrelik donmuş akarsuda tırmanış yaptı

ERZURUM (AA) - Erzurum'da düzenlenen "Uluslararası Buz Tırmanış Festivali" için kentte bulunan 26'sı yabancı 172 dağcı, 300 metrelik donmuş akarsu ve 6 farklı şelalede tırmanış gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Erzurum Valiliği'nin desteklediği festivalde dağcılar, sabah saatlerinde ilçenin farklı mahallelerindeki donmuş akarsu ve şelalelerde tırmanış yapmak için yola çıktı.

Patika yollarda yürüyerek yokuş tırmanan dağcılar, Uzundere ilçesi Kirazlı Mahallesi'nde yeni bulunan 300 metrelik donan akarsu ve farklı uzunluklardaki üç ayrı şelale ile Serafin ve Cevizli mahallelerindeki şelalelere gitti.

Yurtiçinden 146,  ABD , İspanya, İtalya, Portekiz, Nepal, Rusya, Çin, İsviçre, Romanya ve Moğolistan başta olmak üzere 17 ülkeden de 26 dünyaca ünlü dağcı, özel kıyafetlerini giydikten sonra şelalelerde akşam saatlerine kadar üstten emniyetli ve lider tırmanışları gerçekleştirdi.

ATAK Arama Kurtarma Derneği Başkanı ve organizasyon sorumlusu Çetin Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı ülkelerden gelen misafirlerin organizasyondan ve bulundukları ortamdan son derece memnun olduklarını belirtti.

Bayram, "Bu organizasyon için kente gelen misafirlerden çok olumlu tepkiler aldık. Önümüzdeki şubat ayında da burada tırmanış yapmak istediklerini söylediler. İlçenin barındırdığı potansiyel, birbirinden değerli misafirlerimizin dikkatini çekti" dedi.

Dağcılar, yarın da tırmanış yaptıktan sonra tarihi ve turistik yerleri gezecek.