Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Erzurum'da, Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Türkçe, İngilizce ve Arapça yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi

ERZURUM (AA) - Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Erzurum'da eğitim gören lise öğrencileri ve mezunlarının Türkçe, İngilizce ve Arapça yaptığı basın açıklamasıyla protesto edildi.

Erzurum İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği (ERZİMDER) Kadın Platformu öncülüğünde Havuzbaşı Meydanı'nda bir araya gelen kalabalık, Mersin'in Tarsus ilçesinde, ormanlık alanda öldürüldükten sonra yakılmış halde cesedi bulunan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini kınadı.

Ellerinde Özgecan Aslan'ın fotoğraflarıyla "Kadını el üstünde tutmak için tabuta mı koymak gerekir", "Kadınlar size Allah'ın emanetidir", "Tecavüzcüler ve çocuk istismarcıları idam edilsin", Çocuğa, kadına ve topluma karşı terör son bulsun" ve "Kadına şiddet erkeklik değildir" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan Ayşe Dursun, failler caydırıcı bir şekilde cezalandırılmadıkça, toplumda yükselen şiddet kültürüne karşı önlem alınmadıkça ve ceza yargı sistemi caydırıcı nitelikte olmadıkça bu sorunun çözülemeyeceğine inandıklarını söyledi.

Özgecan Aslan'a tecavüz edip, yakarak genç yaşta hayatına son veren faillerin Türk Ceza Kanunu'nun öngördüğü en ağır yaptırımlarla cezalandırılmasını istediklerini belirten Dursun, şöyle devam etti:

"Soruşturmanın ve dava sürecinin kamuoyu takibine izin verecek şeffaflıkta ve hukuka uygun biçimde yürütülmesini, bu ve benzeri olayların tekrar etmemesi için tüm ilgili kurumları acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir adli vakanın çok ötesinde, yıkıcı sonuçları olan toplumsal bir soruna işaret etmektedir. Ülkemizde ceza yargısının caydırıcılığı olmadığı açıktır. Suçun işlenmesindeki saik, vahşi ve insanlık dışıdır. Bu tür suçların mağduru aslında toplumdur. Zira, suç sebebiyle sosyal barış düzeni temelinden sarsılmış ve büyük infial oluşmuştur. Ceza mevzuatımız bu noktada caydırıcılıktan, dolayısıyla sosyal barış düzenini yeniden tesis misyonundan uzaktır. Canavarca hisle tasarlayarak, tecavüz etmenin ve insan öldürmenin cezası 'idam' olmalıdır."

82 yaşındaki Baki Bayraktutan da buraya destek vermek için geldiğini ve bu suçu işleyen kişilerin Müslüman olamayacağını dile getirdi.

Açıklamanın İngilizce ve Arapça okunmasının ardından kalabalık, "Özgecan'a uzanan eller kırılsın" sloganı atarak dağıldı.