"Üniversiteli anneler" diplomalarını aldı

"Üniversiteli anneler" diplomalarını aldı
"Üniversiteli anneler" diplomalarını aldı
- Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen "Anne Üniversitesi" Projesi kapsamında, okul çağında çocuğu olan 50 anneye diploma verildi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da okul çağında çocuğu olan annelerin bilgi ve birikimlerinin güçlendirilmesi amacıyla uygulamaya konulan "Anne Üniversitesi" Projesi kapsamında ilk mezunlara diplomaları verildi.

Atatürk Üniversitesi ve Yakutiye Belediyesi işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, okul çağında çocuğu olan 50 anne, 8 hafta boyunca 48 saat süreyle eğitime tabii tutuldu. 

Eğitimin ardından kültür merkezinde düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, yerel yönetimlerin rutin görevleri dışında topluma katkı sağlayacak projeler geliştirmesi gerektiğini söyledi. 

Belediye olarak kadın ve çocuklar ile ilgili proje üretip desteklemenin gayreti içinde olduklarını belirten Korkut, şöyle konuştu:

"Toplumun temeli ailedir. Ailenin en önemli faktörü, annedir. İyi yetişmiş, öz güveni yüksek, çeşitli pozitif değerleri bünyesinde taşıyan annelerin yetiştirdiği evlatlar, ülkesi ve insanlık için daima faydalı olmuştur. Anne çocuk arasındaki eğitim seviyesinin güncellenmesi, annelerin üniversite ortamını tanıması, güncel konuları uzmanlardan dinlemesi ve bu edindiği bilgiler çerçevesinde çocuklarına aktarmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Anne Üniversitesi Eğitim Programı içinde olmaktan memnuniyet duymaktayım. Şehrimizde ve bölgemizde ilk defa uygulanan bu eğitim programında, Yakutiye Belediyesi, Atatürk Üniversitesi ve Kadın Sorunları Uygulama Araştırma Merkezi son derece önemli bir birliğine imza atmıştır."

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da annelerin, çocuklarını yetiştirirken, kendilerini de yetiştirdiklerini ifade ederek, "200 bin mezunu olan bir üniversitenin, Türkiye 'nin tüm üniversitelerinde mensubu vardır. Şimdi gurur duyacağımız yeni bir öğrenci grubuyla da karşı karşıyayız. İnşallah bu da artarak devam edecektir. Çünkü eğitimin yaşı ve cinsiyeti yoktur" dedi.

Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAKSAM) Müdürü Doç. Dr. Ayda Çelebioğlu ise özellikle okul çağında çocuğu olan annelerin bilgi ve birikimlerini güçlendirmek, farkındalıklarını artırmak ve sosyal hayatta yaşamlarına yardımcı olmak amacıyla düzenlenen bir projeyi uyguladıklarını anımsattı.

Çelebioğlu, programa katılan annelere iletişim, güvenlik önlemleri, çocuk gelişimi, kadın hastalıkları, kanserlerden korunma, ilkyardım ve değerler eğitimi verildiğini bildirerek, kadına şiddetle ilgili de alanında uzman kişiler tarafından sunumlar yapıldığını dile getirdi.

Eğitim alan annelerden Kezban Çalıklar da eğitim sayesinde önemli ve güzel bir deneyim yaşadıklarına değinerek, "Ayrıca kadına şiddetin yoğun olduğu bir dönemde Erzurum'daki kadınlara böyle bir imkanın verilmesi çok anlamlı oldu. Hocalarımızın öğretileriyle hayata daha farklı bakmayı, olayları daha iyi analiz etmeyi öğrendik" diye konuştu.

Konuşmaların ardından diplomalarını alan anneler, keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusu yaşadı.