Üniversitenin "yol" için ağaç kestiği iddiası

Üniversitenin "yol" için ağaç kestiği iddiası
Üniversitenin "yol" için ağaç kestiği iddiası
- Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Koçak: "Orman işletmesiyle yaptığımız protokol çerçevesinde oradaki ağaçlar seyreltildi. Bu davadan dolayı da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nin temeli atılamadı. Yer teslimi yaptık ama dava söz konusu olunca kaldı. Açıköğretim Fakültesi'nin ihalesine çıkamadık"

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, üniversite yerleşkesinde yol yapımı için ağaçların kesildiği iddiasına yönelik, "Orman işletmesiyle yaptığımız protokol çerçevesinde oradaki ağaçlar seyreltildi. Bu davadan dolayı da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nin temeli atılamadı. Yer teslimi yaptık ama dava söz konusu olunca kaldı. Açıköğretim Fakültesi'nin ihalesine çıkamadık" dedi.

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldan beri batı kampüsünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, üniversitenin batıya doğru büyüdüğünü, Güzel Sanatlar, Eczacılık ve  Hukuk fakültelerinin bu bölgede yer aldığını söyledi.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nin mahkemeden dolayı temelini atamadıklarını ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

"Açıköğretim Fakültesi'nin ihalesi yapılacaktı. Daha sonra da yine batı kampüsüne doğru yeni alanlar, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Meslek Yüksekokulu buraya taşınacaktı. Yine araç işletme birimi oraya taşınacaktı. Burası biraz daha farklı bir alana geçilecek. Örneğin araç işletmesinin olduğu yer çok büyük bir okuma salonları ve kütüphane olacaktı. O noktadan batı kampüsü iki yıldan beri üzerinde çalışılan, yerleri de tespit edilen bir alan."

Söz konusu bölgenin yol için açıldığını vurgulayan Koçak, ağacın yetişmesinin insan gibi uzun yıllar aldığını ve bunun için de ağacı aynı hassasiyetle koruyup, kolladıklarını belirtti.

- "Yol olmadığı için yangına müdahalede sıkıntı yaşanmıştı"

Koçak, "Orman işletmesiyle yaptığımız protokol çerçevesinde hem yeni alanların açılması hem de ağaçların seyreltilmesi ve yeni yolların açılması söz konusu" şeklinde konuştu.

İki, üç yıl önce söz konusu bölgede bir orman yangını çıktığını ve yol olmadığı için müdahalede sıkıntı yaşandığını dile getiren Koçak, şöyle devam etti:

"Protokol kapsamında batı kampüsünü birleştiren yoldaki ağaçlarda seyreltme yapıldı. Ne oraya bir villa yapılacak ne de bizim öyle bir projemiz var. Zaten villa yapılacak bir yer de yok. Bu davadan dolayı Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nin temeli atılamadı. Hemen yanında olduğu için. Yer teslimi yaptık ama dava söz konusu olunca kaldı. Açıköğretim Fakültesi'nin ihalesine çıkamadık. Kim zarar gördü? Şehir zarar gördü, üniversitenin işleri aksadı. Daha güzel bir mekanda eğitim görecek Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri bir yıl daha geri atılmış oldu. En az o arkadaşlar kadar biz de ağaca, canlıya, ormana hassasız."

Rektör Koçak, Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, söz konusu alanda ağaçların seyreltildiğini ve çıkarılan ağaçların da farklı alanlara dikildiğini sözlerine ekledi.