Uyuşturucuya karşı "halk oyunuyla" mücadele

Uyuşturucuya karşı "halk oyunuyla" mücadele
Uyuşturucuya karşı "halk oyunuyla" mücadele
- Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Ozanoğlu: - "Gençler boşlukta kaldıkları için kötü alışkanlıklara sarılıyor. Oysa zengin kültürümüz ve halk oyunlarıyla ilgilendikten sonra gençlerimizin bir daha kötü alışkanlıklara bulaşma, derslerinde, iş hayatlarında başarısız olma gibi bir şansları yok"

ERZURUM (AA) - FAHRETTİN GÖK -  Türkiye  Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, halk oyunlarının uyuşturucuyla mücadeledeki önemine işaret ederek, "Halk oyunlarıyla ilgilendikten sonra gençlerimizin bir daha kötü alışkanlıklara bulaşma, derslerinde, hayatlarında başarısız olma gibi bir şansları yok" dedi.

Ozanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak bu yıl "Uyuşturucuya karşıyız, halk oyunlarına bağımlıyız" sloganıyla yola çıktıklarını söyledi.

Bu konuda önemli mesafe kat ettiklerini dile getiren Ozanoğlu, "İnanılmaz başarılı bir slogan ürettik. Herkesin müthiş ilgisi var. Biz '3, 5 veya 10 kişiyi bu kötü alışkanlıktan kurtarsak kardır' dedik ama çok olumlu tepkiler aldık. Halk oyunlarının müziği, ritmi ve giysisiyle çocuk , kendine güvenen, ayakları yere sağlam basan bir genç olarak yetişiyor. O anlamda halk oyunlarıyla uğraşan kişi, bir daha kötü alışkanlıklara bulaşmıyor" ifadelerini kullandı.

- "Kendilerini önemli bir birey olarak görmeye başlıyorlar"

Halk oyunları sayesinde kötü alışkanlıklardan kurtulan çok sayıda genç bulunduğunu anlatan Ozanoğlu, şunları kaydetti:

"Uyuşturucuya saplanmış arkadaşlarımız, dansla bu işleri bırakıyor. Kendilerini toplumda önemli bir birey olarak görmeye başlıyorlar. Sahneye çıkmak herkesin harcı değil. Biz çocuklarımıza o imkanı veriyoruz. Gençlerimizin başına bela olan uyuşturucuyu, halk oyunlarıyla yenmeyi hedefliyoruz. Gençler boşlukta kaldıkları için bu tür kötü alışkanlıklara sarılıyor. Oysa en zengin hazineye sahip kültürümüz ve halk oyunlarıyla ilgilendikten sonra gençlerimizin bir daha kötü alışkanlıklara bulaşma, derslerinde, okul ve iş hayatlarında başarısız olma gibi bir şansları yok."

Uyuşturucuyla etkin mücadele kapsamında yürüttükleri çalışmalara, valilik, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının ciddi destek verdiğini vurgulayan Ozanoğlu, "Hepimizin çocuğu var. Hepimiz bu ülkenin kalıcı vatandaşlarıyız. Hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok. O nedenle bu ülkeye her şeyiyle sahip çıkacağız. Bütün belaları defetmek için herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışacak" dedi.

Ozanoğlu, uyuşturucu kullanan çocuklar, bedensel engelliler ve kader mahkumlarına yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini dile getirdi.