Uzundere "Kaliteli Destinasyon" olmaya aday

Uzundere "Kaliteli Destinasyon" olmaya aday
Uzundere "Kaliteli Destinasyon" olmaya aday
- Tortum Şelalesi'ne de ev sahipliği yapan Erzurum'un Uzundere ilçesi, Avrupa Komisiyonu tarafından desteklenen ve Avrupa Doğa Koruma Merkezi tarafından yürütelen "Kaliteli Destinasyon" programına dahil olmak için çalışma başlattı - Uzundere Belediye Başkanı Özsoy: - "Uzundere'yi değil Avrupa'nın, dünyanın önemli kırsal turizm destinasyonu yapacağız"

ERZURUM (AA) - Sahip olduğu doğal güzelliklerle doğa turizminden sürdürülebilir şekilde pay almayı hedefleyen Erzurum'un Uzundere ilçesi, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Avrupa Doğa Koruma Merkezi tarafından yürütülen "Kaliteli Destinasyon" programına dahil olmak için çalışma başlattı. 

Uzundere'nin, Avrupa Doğa Koruma Merkezince (ECNC), doğanın korunarak sürdürülebilir şekilde turizme kazandırılmasını hedefleyen "Kaliteli Destinasyon" programına üye olması çalışmaları kapsamında, "Türkiye'de Doğa Temelli Sürdürülebilir Turizm, Kaliteli Destinasyon" konulu seminer düzenlendi.

Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada, ilçenin bu programa dahil edilerek, marka değerinin yükseltilmesi, ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığının arttırılması ve bir destinasyon olarak ortaya çıkmasını amaçladıklarını ifade etti. 

İlçenin, yapılan çalışmalarla turizmde adını duyurmaya başladığını dile getiren Uzan, "Uzundere, Tortum Gölü'nde yapılan sportif faaliyetlerle uluslararası buz tırmanışı faaliyetleriyle dağcılık kamplarıyla ve birçok faaliyete ev sahipliği yapıyor. Bu çeşitliliği turizmle ilişkilendirmek, yöre halkının sürdürülebilir turizmden gelir elde edebilir bir pozisyona getirmek gerekiyor" dedi. 

- Kırsal turizmde liderlik hedefi 

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy ise ilçenin doğasıyla çok önemli değerlere sahip olduğunu ve sadece Tortum Şelalesi'nin bile ilçeyi marka yapmak için yeterli olduğunu belirtti.

Sahip olunan değerlerin istenilen faydayı sağlaması için bu ürünün iyi şekilde pazarlanması gerektiğini ifade eden Özsoy, şöyle konuştu: 

"Onun için bizim Avrupa Komisyonu tarafından da desteklenen Avrupa'nın kaliteli destinasyonu olarak belirlenmemiz gerekiyor. Biz deniz, kum turizmi yapmıyoruz. Biz kırsal turizm yapıyoruz. Biz keşmekeştan, gürültüden, hengameden ve teknolojinin nimetlerinden yılan bir kesimi, Uzundere'ye getirmeye çalışıyoruz. O yüzden her şey doğal olsun istiyoruz."

Özsoy, Uzundere'de kesinlikle doğanın tümüyle korunarak sürdürülebilir bir turizmi hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Bizim derdimiz Uzun Göl'ün düştüğü hataya düşmemek. Trabzon'daki Uzun Göl, beton yığını. Para kazanmak uğruna doğanın yıpratıldığı yok edildiği bir yer oldu. Bu maalesef bizi üzüyor. Onun için biz Uzundere'de şu an Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi'ne yönelik bütünleşik bir proje hazırlıyoruz. Bu proje yapımında da DAP İdaresinin bize büyük katkıları var. DAP idaresiyle birlikte burada yöre mimarisine uygun yörenin ruhunu manasını çağrıştıran bir plan çizeceğiz. Ondan sonra Uzundere'yi değil Avrupa'nın, dünyanın önemli kırsal turizm destinasyonu yapacağız." 

Sürdürülebilir turizm konusunda değerlendirmelerin yapıldığı seminer sonunda, ilçedeki kurum ve kuruluşların temsilcileri, Uzundere'nin "Kaliteli Destinasyon" programına dahil olması için yapılacak çalışmalara destek verilmesini kapsayan deklarasyona imza attı.