Vali Altıparmak, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nü ziyaret etti

Vali Altıparmak, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nü ziyaret etti
Vali Altıparmak, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nü ziyaret etti
ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, "Halk Sağlığı Müdürlüğü'müz öncülüğünde sigarayla mücadele ederken tüm kurumlarımız bu konuya...

ERZURUM (AA) - Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, "Halk Sağlığı Müdürlüğü'müz öncülüğünde sigarayla mücadele ederken tüm kurumlarımız bu konuya duyarsız kalmamalı, yapılan çalışmalara aileler de destek vermeli" dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde birim amirleriyle kurum çalışmalarını değerlendiren Vali Altıparmak, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Cumhur Hakkı Çankaya, "Yaşlılıkta Mutlu Yaşam , Sağlıklı Yaşam Çocukları Mili Mizo ve Arkadaşları, Obezite ile Mücadelede Ben de Varım, Akciğer Hastalıkları ile Mücadele Ormanları, Kardeş Okullar Hijyen, Sağlıklı Yaşam Festivali, Ödüllü Sağlık Kulübü" projeleri hakkında brifing verdi.

Sigarayla mücadele konusunda ülkede son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını belirten Vali Altıparmak, sigarayı bırakma konusunda Halk Sağlığı Müdürlüğü kadar, kamu kurum ve kuruluşlarının da düzenlenen çalışmalarda yer alması gerektiğini söyledi.

Altıparmak, çocukların zararlı alışkanlıklar konusunda uyarılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu zararlı alışkanlığın insan sağlığı için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu herkese anlatmak zorundayız. Halk Sağlığı Müdürlüğü'müz öncülüğünde sigarayla mücadele ederken tüm kurumlarımız bu konuya duyarsız kalmamalı, yapılan çalışmalara aileler de destek vermeli" diye konuştu.

Anne ve babalara da bu konuda sorumluluklar düştüğünü söyleyen Altıparmak, şunları kaydetti:

"Özellikle daha çocuklarımızın ilkokul yıllarında bu zararlı alışkanlık konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bunu yaparken etkili olabilmesi için de onların sigaradan uzak ortamlardan tutulması, anne babanın da sigara kullanmaması gerekli, aksi takdirde söylenenlerin hiçbir yararı olmaz."