Yaban hayatı için doğaya 63,5 ton yiyecek bırakılacak

Yaban hayatı için doğaya 63,5 ton yiyecek bırakılacak
Yaban hayatı için doğaya 63,5 ton yiyecek bırakılacak
- Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından, sekiz ildeki yaban hayvanları için 41,5 tonu besi yemi, 7,5 tonu da sakatat olmak üzere 63,5 kilogram yiyecek doğaya bırakılmaya başlandı - Bölge müdürü Akkiprik: "Yaban hayvanlarının yiyecek bulmak için yerleşim birimlerine inmesi neticesinde hem hayvanlar hem de insanlar için riskli durumlar oluşmaktadır"

ERZURUM (AA) - Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü'nce, ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için doğaya 63,5 ton yiyecek bırakılıyor.

Bölge müdürü Ahmet Akkiprik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede kış aylarının sert ve uzun geçmesi nedeniyle yaban hayvanlarının kışın aç kalabildiğini söyledi.

"Yaban hayvanlarının yiyecek bulmak için yerleşim birimlerine inmesi neticesinde hem hayvanlar hem de insanlar için riskli durumlar oluşmaktadır" diyen Akkiprik, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün talimatları doğrultusunda kış öncesinden yemleme planları ve hazırlıkları yaptıklarını vurguladı.

Akkiprik, bölge müdürlüğüne Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Iğdır ve Kars illerinin bağlı olduğunu belirterek, söz konusu illerdeki şube müdürlükleri tarafından kış döneminde 41,5 ton besi yemi, 7,5 ton sakatat, 3 ton pazar artığı, 6 ton ot, yonca ve saman ile 5,5 ton yemek artığı olmak üzere 63,5 ton yiyecek bırakılacağını vurguladı.

Yemleme çalışmasıyla yaban hayvanlarını doğal yaşama ortamlarında desteklemeyi hedeflediklerini anlatan Akkiprik, şöyle konuştu:

"Kış döneminde şu ana kadar Ağrı'da bir ton 385 kilogram besi yemi ve 83 kilogram pazar artığı, Ardahan'da 700 kilogram besi yemi, 950 kilogram et-sakatat, 450 kilogram ot-yonca ve 600 kilogram yemek artığı doğaya bırakıldı. Diğer illerimizden Bayburt'ta 445 kilogram besi yemi, Bingöl'de 950 kilogram besi yemi, 250 kilogram sakatat ve 300 kilogram ot-yonca, Erzincan'da 2 ton besi yemi ve 100 kilogram et-sakatat, Erzurum'da bin 100 kilogram besi yemi ve 50 kilogram sakatat, Iğdır'da 450 kilogram besi yemi ve 158 kilogram et-sakatat, Kars'ta 2 ton besi yemi ve 500 kilogram et-sakatat olmak üzere toplamda şu ana kadar 12 ton 471 kilogram yiyecekle yaban hayatı desteklendi."

Akkiprik, il şube müdürlükleri personeli marifetiyle kar yoğunluğunun fazla olduğu yaşama ortamlarında türlere uygun nitelikteki besinlerle yemleme çalışmaları yapıldığını, çalışmaların zaman zaman avcı dernekleri, kamu kurum ve kuruluşları ile ildeki üst düzey yöneticilerin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Kış şartlarında yaban hayvanlarına destek verilmesi konusunda toplumun bilinçlendirilmesini hedeflediklerini anlatan Akkiprik, illerdeki kar yoğunluğu da dikkate alınarak, yemleme çalışmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.