Yakutiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları

Yakutiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları
Yakutiye'de kentsel dönüşüm çalışmaları
ERZURUM (AA) - Yakutiye Belediyesi, ilçe merkezinde yürüttüğü kentsel dönüşümü mahallelere taşıdı. Yakutiye Belediyesine bağlı Yazıpınar Mahallesi...

ERZURUM (AA) - Yakutiye Belediyesi, ilçe merkezinde yürüttüğü kentsel dönüşümü mahallelere taşıdı. 

Yakutiye Belediyesine bağlı Yazıpınar Mahallesi muhtarı Adnan Albayrak ve mahallelilerin talepleri doğrultusunda terk edilmiş ev, ahır ve mereklerden oluşan 17 bina, belediye ekipleri tarafından yıkılarak enkazı köy dışına taşındı.

Muhtar Adnan Albayrak, "Belediye Başkanımız Ali Korkut'a konuyu aktardık, olumlu karşıladılar. Köy içerisinde ev, merek, ahır ve benzeri şekilde kullanılan ancak terk edilmiş ve harabeye dönüşmüş binalar çirkin görünüm oluşturuyordu. Göç, köylerde böyle bir durumun çıkmasına yol açıyor. Başkanımız bize destek oldu. Çirkin görünümden kurtulduk" dedi. 

Mahallelerde ortak projeyle daha çağdaş bir yapılaşmanın zorunluluk olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ali Korkut da şunları kaydetti:

"Yazıpınar mahallemizde harabeye dönmüş yapıları temizledik, ancak bir şeye dikkat çekmek gerekiyor. O da mahallelerimizde yapılaşma kalitesi çok düşük. Buralar için iyi bir çalışma ve düzenli bir yapılaşma zorunlu. Çağdaş bir mahalle zorunluluk. Onların yaşam kalitesinin yükselmesi gerekiyor. Sakinlerin de katılımı sağlanabilirse yeni şeyler yapmayı arzuluyoruz. Belki yeni köyler kurulmalı, belirli standartlar dikkate alınarak yeni yapılaşma sağlanmalı. Ahır, merek gibi yapılar oturma alanlarının dışına çıkarılmalıdır. Onların da katılımı ve onayını alabilirsek çağdaş köyler oluşturmayı düşünüyoruz." 


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Yaşam

  ,

  Köy

  ,

  ilçe

  ,

  göç

  ,

  BİNA