Yemek siparişi için bile 112'yi arıyorlar

Yemek siparişi için bile 112'yi arıyorlar
Yemek siparişi için bile 112'yi arıyorlar
- Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi'ni yemek siparişi verenden, ambulansla aracını yarıştırmak, psikolojisi bozuk olduğu için dertleşmek, yeni aldığı hattı denemek isteyene kadar çok sayıda kişi arıyor -Sağlık Müdürü Vançelik: "Asılsız ihbarların sorumluluğunu vatandaşlarımızın duyması lazım. Bazen kendi espiri güçlerini denemek için arayanlar oluyor"

ERZURUM (AA) - ZEHRA MELEK ÇAT - Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi'ni yemek siparişi verenden, ambulansla aracını yarıştırmak, psikolojisi bozuk olduğu için dertleşmek, yeni aldığı hattı denemek isteyene kadar çok sayıda kişi arıyor.

Yıl da 2,5 milyon çağrı alan merkezi arayan bazı vatandaşlar, ilginç ve gereksiz konularla hattı meşgul ediyor. Hayat kurtarmak için zamanla yarışan merkezi, meşgul edenler arasında cep telefonunu kontrol edenlerden yemek siparişi verene kadar çok sayıda kişi arıyor.

Sağlık Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezde 48 operatörün görev yaptığını, gelen çağrının numarayla 300-400 metrekarelik alanda konum bilgisinin düştüğünü, en yakın ambulansın bölgeye yönlendirildiğini söyledi.

Erzurum'da 17 ilçe ve merkezde 8 olmak üzere 25 istasyonda 70 ambulansla hizmet verildiğini ifade eden Vançelik, "2014 yılında 69 bin 500 vaka taşındı. Bunun dışında snowtracklarımız da var. Snowtrack ile 2015 yılının 3 aylık döneminde 40 vaka taşındı. Kış sezonunun kasım ayında başladığını düşünürsek 2014-2015 kış sezonunda 65 vaka snowtrack ile nakledilmiş. 390 vaka da paletli dediğimiz ambulanslarımızla alınmış. Bölgemizdeki helikopter ambulansla 2014 yılında 320 vaka taşındı" diye konuştu.

-"Çağrıların 1,5 milyonu aç kapa"

Vançelik, Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi'nin yıl da ortalama 2,5 milyon çağrı aldığını, bu çağrıların 1,5 milyonunun 1-2 saniyelik aç kapa şeklinde olduğunu söyledi.

Özellikle ikinci el telefon alan kişilerin 112'yi arayarak telefonu kontrol ettiğini ifade eden Vançelik, "112, sim kart olmadan da aranabiliyor. Bize gelen çağrı sayısı bir yıl da ortalama 1 milyon. Bu rakamın da 750 bini ne yazık ki asılsız ihbarlar veya küfürlü konuşmalar oluyor. 250 bin çağrıdan da 70 bin vakaya hizmet verildi" dedi.

Vançelik, Erzurum 112 Acil Komuta Merkezi'nde 48 operatörün çağrıları cevapladığını anımsatarak, gereksiz çağrılar nedeniyle operatörün meşgule düşebildiğini belirtti.

Gereksiz aramaların hattı meşgul ettiği için acil vakalara da ulaşmayı engellediğini vurgulayan Vançelik, "Asılsız ihbarların sorumluluğunu vatandaşlarımızın duyması lazım. Bazen kendi espri güçlerini denemek için arayanlar oluyor. 'Acil servis mi? O halde bana acil yemek getirin', 'Sesim geliyor mu? Yeni hat aldım da deniyorum', 'Boşta ambulansınız var mı? Benim arabayla yarıştıralım', 'Saatim çalışmıyor. Saat kaç?', 'Psikolojim bozuk biraz dertleşebilir miyiz?' gibi konuşmalara sıkça rastladık" şeklinde konuştu.

Vançelik, arayan numaraların tespit edildiğini ve konuşmaların kayıt altına alındığını ifade ederek, tekrarlayan asılsız çağrılar için suç duyurusunda bulunduklarını, Kabahatler Kanunu'na göre ceza alanlar olduğunu söyledi.

Özellikle panik halindeki insanlarla iletişim kurmanın çok kolay olmadığını belirten Vançelik, "Operatör arkadaşların iletişim becerilerinin gelişmesi açısından Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin tecrübelerinden zaman zaman faydalanıyoruz. Ayrıca psikoloğumuz, operatör arkadaşlarımız için bireysel olarak stres azaltma eğitimleri de veriyor" dedi.