"Yerel Yatırım Planlama Projesi"

"Yerel Yatırım Planlama Projesi"
"Yerel Yatırım Planlama Projesi"
ERZURUM (AA) - Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen "Yerel Yatırım Planlama Projesi" bilgilendirme toplantısı, Erzurum'da...

ERZURUM (AA) - Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen "Yerel Yatırım Planlama Projesi" bilgilendirme toplantısı, Erzurum'da düzenlendi.

Toplam 13 ili kapsayan proje kapsamında, kamu hizmetlerinin iyi işleyen ve etkili bir hale getirilmesi, yerel düzeydeki kamu yatırımlarının planlanmasında ve programlanmasında etkinliğin ve verimliliğin sağlanması amacıyla kamu yönetimi modernizasyonunun sürdürülmesi hedefleniyor.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, herkesin kendi hizmet alanında farklılıklar arz ettiğini ve dolayısıyla her ilçenin kendi projesini üretecek hale gelmesi için kapasitesinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kapasite geliştirilmediği müddetçe başarılı olma şansının bulunmadığını dile getiren Altıparmak, Avrupa'da sadece Avrupa fonlarından gelen paraları değerlendirilmek üzere kurulan ajanslar olduğunu anımsattı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mükerrem Ünlüer de bilgilendirme toplantısına pilot illerden yoğun katılım olmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, bakanlık olarak planlama ve koordinasyon eksenini güçlendirmeye yönelik proje çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Bu çalışmaların ilk adımı olarak  "Yerel Yatırım Planlama Projesi"nin faaliyetlerine önem verdiklerinin altını çizen Ünlüer, "Projeyle yerel kanallar ve merkezi politikalar uyumlaştırılması noktasında, devletin, hükümetin temsilcileri olan mülki idari amirlerin planlama, koordinasyon ve yatırım kararı süreçlerindeki etkinliklerinin artırılması amaçlanmaktadır" diye konuştu.

Ünlüer, bölgenin ve illerin sosyo-ekonomik gelişmesine olumlu katkı sağlayacağını düşündükleri ve iki yıl sürecek projenin pilot illerin valilerinin, yöneticilerinin ve personelin gayretleriyle amacına azami ölçüde ulaşacağını sözlerine ekledi.