Yerel Yönetimler 5. Bölge Toplantısı

Yerel Yönetimler 5. Bölge Toplantısı
Yerel Yönetimler 5. Bölge Toplantısı
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum'un kentsel estetik ve tasarımda rönesans devrini yaşadığını söyledi.Sekmen,...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum'un kentsel estetik ve tasarımda rönesans devrini yaşadığını söyledi.

Sekmen, Aziziye ilçesindeki Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen Yerel Yönetimler 5. Bölge Toplantısı'nda şehir ve şehircilik kavramının önemini vurguladı.

Şehrin, hukuk, insan hakkı, komşuluk hakkı ve kul hakkı olduğunu dile getiren Sekmen, "Şehircilik; kentlerin belirli iktisadi, sosyal ve estetik planlara uygun olarak düzenlenmesini konu alır. Şehircilik yalnızca bir mimarlık faaliyetinden ibaret değildir. Şehirlerin fiziki planlamasının iktisadi ve sosyal ihtiyaçlarla birlikte düşünülmesi gerekir. Bundan ötürü, şehircilik faaliyetlerinde mimar ve mühendislerle birlikte, iktisatçı, hukukçu ve sosyologlardan da geniş ölçüde yararlanmak gerekmektedir" dedi.

Sekmen, Türkiye 'de son 20 yılda şehircilik alanında ciddi bir uyanışın yaşandığını ifade ederek, köklü bir medeniyete sahip olan Erzurum'un tarihi kaynak ve kimliğini koruma noktasında 9 ayda çalışmalarında hızlı bir ivme katettiklerini söyledi.

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, Genel Sekreter Ali Rıza Kiremitci ile ilçe belediye başkanları ve diğer davetliler katıldı.